Bp Pindel: dziękujmy za wszystkie owoce modlitwy różańcowej
14 października 2022 | 12:24 | rk | Rychwałd Ⓒ Ⓟ
Do dziękowania za wszystkie owoce modlitwy różańcowej w życiu osobistym i społecznym wezwał bp Roman Pindel, który 13 października przewodniczył ostatniemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie. Od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca, w modlitwach przed wizerunkiem Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej uczestniczyło tysiące wiernych – przedstawiciele różnych środowisk, grup i formacji kościelnych, organizacji oraz instytucji.
W homilii biskup przypomniał, że nabożeństwo fatimskie jest nierozerwalnie związane z modlitwą różańcową. Zaznaczył, że odmawianie Różańca przynosi wielkie zmiany w życiu pojedynczych ludzi i różnych grup. „Zdarzają się prawdziwe cuda, ocalenia, które trzeba przypisać łasce Bożej, różne znaki, uzdrowienia z choroby, nawrócenia” – zauważył i przytoczył historię o niezwykłej modlitwie w parafii Garnek, położonej 70 km od Warszawy, w powiecie sokołowskim – gdy w tej liczącej 7 tys. wiernych parafii 1 września 1939 roku, w pierwszy piątek miesiąca, miejscowy proboszcz zachęcił do odmawiania Różańca przed Najświętszym Sakramentem do końca wojny, bez względu na to, jak długo miałaby trwać.
„Co zrobili wierni tej parafii? W ciągu tych niemal sześciu lat w kościele codziennie była odmawiana część Różańca. Po modlitwie różańcowej ks. proboszcz udzielał błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Na nabożeństwa zaczęło przychodzić coraz więcej ludzi” – opowiedział biskup, wspominając, że przez cały czas wojny nie pojawili się w tej wiosce żołnierze niemieccy.
„Jeszcze przed wybuchem wojny z parafii zostało zmobilizowanych do wojska wielu młodych mężczyzn. Jedni walczyli z Niemcami, inni z wojskami sowieckimi. Nikt nie zginął na froncie. Część wróciła do domów po ustaniu walk, inni dostali się do niewoli. Jedni byli w obozach niemieckich, inni w łagrach, w tym i na dalekiej Syberii. Po zakończeniu wszyscy wrócili do swoich rodzinnych domów” – dodał i wskazał, że o tym cudzie wiary w potęgę modlitwy różańcowej chętnie mówił bp Zbigniew Kraszewski – urodzony w 1922 r. – w czasie wojny kleryk i żołnierz AK, wyświęcony na kapłana w 1949 r., na biskupa w 1970 r.
Biskup zobrazował w homilii, w jaki sposób rozważanie konkretnych tajemnic Różańca wpływa na postawę wiary, jak pomaga w podejmowaniu decyzji i przeżywaniu doświadczeń życiowych.
Zauważył na przykład, że kontemplacja ustanowienia Eucharystii pozwala wniknąć w bezgraniczną miłość Jezusa do uczniów, a tajemnice bolesne pozwalają towarzyszyć Jezusowi od Ogrodu Oliwnego aż do skonania na Krzyżu.
„Dziękujemy w czasie tej Eucharystii za wszystkie owoce naszej modlitwy różańcowej, za przybliżenie nam wiary w Boga, który łaskawie zniża się, pomaga i ocala. Dziękujemy za zachętę do tego, abyśmy żyli według Ewangelii Dziękujemy za wszystkie obrazy z Ewangelii, które przesuwają się przed naszymi oczyma, kiedy rozważamy drugą część Różańca. Dziękujemy za umocnienie, jakie dają tajemnice bolesne cierpiącym, prześladowanym, tym, którzy płaczą. Dziękujemy Bogu za tajemnice chwalebne, w których umacniamy się na lepszą przyszłość, na obdarowanie ostateczne, na bycie na zawsze z Panem” – zakończył biskup.
Na ostatnie, październikowe czuwanie modlitewne do Rychwałdu pielgrzymowali m.in. członkowie wspólnot Żywego Różańca z całej diecezji.
Uroczystości zakończyła procesja maryjna ze świecami.
Ośrodek kult Maryjnego na w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku; namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.