Bp Pindel: Ekumeniczny Maraton Biblijny to cud Bielska-Białej
18 stycznia 2023 | 12:24 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Zaplanowanemu na 19 stycznia br. 15. Ekumenicznemu Maratonowi Biblijnemu, który wyjątkowo odbędzie się w atrium komorowickiej parafii, a nie, jak zazwyczaj, w Książnicy Beskidzkiej, poświęca najnowszy odcinek swego podcastu i programu radiowego bp Roman Pindel. „To jeden z cudów Bielska-Białej, który zaistniał w roku 2009 i trwa do dzisiaj” – podkreśla duchowny, zwracając uwagę na wyjątkowość i znaczenie przedsięwzięcia, jakim jest ekumeniczne, głośne i radiowe czytanie Pisma Świętego przez ludzi różnych denominacji chrześcijańskich i religii, rozmaitych zawodów, przedstawicieli wielu instytucji i grup społecznych.
„Czyta się po kolei, po krótkim wprowadzeniu do danej księgi. Czyta się na głos po polsku, niekiedy w języku oryginalnym tej księgi, bywa, że i po czesku, a zwykle jeden z czytających korzysta, nie z wersji drukowanej Biblii, ale zapisanej alfabetem Braille’a” – zwraca uwagę.
Przypomina, że do czytania zaprasza się duchownych z dwoma biskupami – katolickim i ewangelickim – „ale także wszystkich, którzy mienią się chrześcijanami, przedstawicieli samorządu i pracowników administracji, służb miejskich, parlamentu i rządu pochodzących z Bielska, związkowców, służb mundurowych różnych organizacji, studentów, uczniów czy gości z sąsiedztwa, choćby zza Olzy”.
„Ekumeniczny Maraton Biblijny w Bielsku-Białej jest nieporównywalnym pod względem zróżnicowania jego uczestników, jednak nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Pierwszy bowiem Maraton Biblijny w Polsce odbył się w 2005 r. w kościele pw. Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu” – zaznacza bp Pindel i podkreśla, że wtedy Biblię czytało non-stop przez 120 godzin aż 876 osób, zaś w następnym roku do udziału zaproszono już 1500 osób, a maraton Biblijny trwał bez przerwy w czytaniu aż 10 dni.
Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólne dzieło radia diecezjalnego „Anioł Beskidów” i Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Do czytania wybierane są teksty biblijne Starego jak i Nowego Testamentu.
Diecezjalna rozgłośnia transmituje lub retransmituje wspólne czytanie wybranej księgi biblijnej, a Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej udostępnia pomieszczenia do czytania Biblii, organizuje również imprezy towarzyszące, prezentacje i wystawy, a dyrektor tej zasłużonej instytucji wręcza każdemu z lektorów na pamiątkę „chleb pojednania” – mały bochenek, pobłogosławiony przez biskupów.
Podcastu bp. Romana Pindla można posłuchać TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.