Bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”
25 marca 2023 | 12:08 | rk | Węgierska Górka Ⓒ Ⓟ
Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.
Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.
Przed poświęceniem Drogi Krzyżowej bp Pindel przypomniał, że tego typu przedstawienia umieszcza się nie tylko w kościołach, ale także w krużgankach klasztorów, a jeszcze inne buduje się w plenerze, w miejscach pielgrzymkowych. „To często więcej niż 14 stacji czy kaplic, które rozłożone są na przestrzeni nawet kilkunastu kilometrów, jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pacławskiej, Pakoskiej, zwanej też Kujawską Jerozolimą. Na Górze św. Anny jest Droga Męki Pańskiej, a niedaleko stąd Golgota Beskidów, czyli Droga Krzyżowa z Radziechów na Matyskę” – wspomniał.
„Niech poświęcana dziś Droga Krzyżowa będzie nie tylko piękna i cenna swoim kunsztem, ale też umiłowana przez Was, gdy z jej pomocą będziecie rozważać Mękę Pańską i poznawać miłość Jezusa do grzeszników” – wezwał.
Po poświęceniu obrazów stacyjnych sprawowane było nabożeństwo pasyjne z udziałem biskupa.
Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Mariusza Lipińskiego zostały namalowane na desce. Są bogato złocone. Ks. Zątek przyznał, że długo szukał dla kościoła w Węgierskiej Górce odpowiednich przedstawień artystycznych z Męką Pańską. W tym celu odwiedził liczne kościoły we Francji czy w Niemczech, jednak ta, odkryta „przypadkowo” w Krakowie, najbardziej go urzekła.
Mariusz Lipiński (1945-2010) pochodził z rodziny o tradycjach malarskich. Artysta po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu podjął studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Studiował w pracowniach prof. W. Taranczewskiego, Cz. Rzepińskiego, A. Stopki i T. Kantora. Dyplom ukończenia studiów otrzymał u prof. J. Nowosielskiego.
Fascynował się zaginioną kulturą żydowską. Malował sceny z życia codziennego dawnych galicyjskich miasteczek żydowskich. Jego obrazami obdarowywano m.in. Jana Pawła II.
Mariusz Lipiński został pochowany na podgórskim cmentarzu w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.