Bp Pindel: mamy być podobni do tych, którym Pan mówi – odwalcie kamień
09 kwietnia 2020 | 12:25 | rk / hsz | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Mamy iść do ubogich, zwłaszcza ubogich duchem, oczekujących, potrzebujących mających pragnienie łaski, zlitowania i miłosierdzia Bożego” – zachęcił kapłanów bp Roman Pindel, który przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy św. Krzyżma w bielskiej katedrze. Wraz z ordynariuszem Eucharystię celebrowało w pustej świątyni tylko kilku prezbiterów parafii katedralnej. Oni także, jako reprezentacja duchowieństwa diecezji bielsko-żywieckiej, odnowili przyrzeczenia złożone podczas swoich święceń.
Biskup w homilii odwołał się do słów odczytanego fragmentu Ewangelii św. Łukasza, w szczególności do motywu roku łaski od Pana oraz głoszenia ubogim Dobrej Nowiny. Zwrócił uwagę, że ogłoszony przez Jezusa rok łaski jest najdłuższym rokiem w dziejach.
„Bo ten rok łaski, zapowiedziany przez Izajasza, trwa od tego szabasu w Nazarecie, o którym dziś usłyszeliśmy. Ten rok rozciągał się nie tylko na lata działalności Jezusa, ale także trwać będzie do końca świata. To jest rzeczywiście najdłuższy rok łaski – dziś, cały czas, kiedy Bóg wyzwala przez Jezusa, poprzez Kościół, sakramenty, przez kapłanów” – podkreślił biskup.
Wyjaśnił zarazem biblijną genezę i znaczenie roku jubileuszowego, mającego przypominać o pierwotnym stanie, kiedy „Bóg rozdzielał i obdarowywał cały świat i pierwszych ludzi”, gdy panowała pierwotna harmonia.
Biskup zaznaczył, że rok łaski od Pana to nie tylko darowanie długów, ale i grzechów, podnoszenie chorych, umacnianie słabych. Zauważył w tym kontekście, że dla Kościoła, kapłanów i świeckich stanowi to ważne wskazanie do kogo mają iść.
„Mamy iść do ubogich, zwłaszcza ubogich duchem, oczekujących, potrzebujących, mających pragnienie łaski, zlitowania i miłosierdzia Bożego. Mamy iść do tych, którzy są dysponowani, otwarci, którzy potrzebują pocieszenia i nadziei. Tak naprawdę mamy iść do tych, których Pan sam nawiedza, przygotowuje i otwiera” – zaznaczył i wskazał, że wierzący muszą być podobni do tych, którym Pan mówi: „odwalcie kamień”.
„To Łazarz jest w grobie przywalony kamieniem, ale przecież ci, którzy odwalili kamień, nie mogli powiedzieć z mocą i skutecznie: ‘Łazarzu wyjdź’. To sam Pan, także dziś, podnosi, otwiera, ożywia, daje łaskę i sprawia, że człowiek podąża według słowa Bożego za Panem” – dodał biskup.
Ordynariusz poświęcił oleje chorych, katechumenów i krzyżma.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.