Bp Pindel: módlmy się o pokój, którego tylko Bóg udziela
01 stycznia 2023 | 18:07 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
O modlitwę o pokój, „którego tylko Bóg udziela” zaapelował bp Roman Pindel w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Duchowny przewodniczył 1 stycznia noworocznej Mszy św. Hierarcha udzielił uroczystego pasterskiego błogosławieństwa.
Orędzie i pasterskie błogosławieństwo hierarcha przekazał podczas transmisji radiowej i internetowej. W homilii przypomniał, że Kościół 1 stycznia modli się o Boże błogosławieństwo na Nowy Rok i właśnie na ten dzień papież pisze specjalne orędzie adresowane nie tylko do katolików, ale do wszystkich ludzi dobrej woli.
Biskup zauważył, że za naszą wschodnią granicą od 10 miesięcy trwa krwawa wojna. „Pochłania ona życie żołnierzy i cywilów, wyniszcza zaś gospodarkę i strukturę krytyczną. W Polsce przebywa ponad 2 milionów uchodźców wojennych, przede wszystkim kobiet i dzieci. Od nich bezpośrednio, ale i z mediów możemy się dowiedzieć, co w Ukrainie dzieje się z ich mężami, ojcami czy synami. Także my w Polsce nie czujemy się bezpieczni” – stwierdził, zaznaczając, że w rosyjskich mediach trwa kampania nienawiści wobec Polski. „Wspólnota europejska i sojusze wojskowe mogą okazać się zawodne. Nic nie wskazuje, że szybko nastanie pokój, który byłby sprawiedliwy i stabilny” – skonstatował ze smutkiem.
Zachęcił jednocześnie do refleksji nad znaczeniem Światowego Dnia Pokoju. Wskazał, że kolejne orędzia, jakie tego dnia kierują do świata papieże, począwszy od Pawła VI, są konsekwencją wezwań z „Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II”.
Powtórzył za tekstem, że „pokój nie rodzi się z despotycznego rządzenia”. „Faktycznie bowiem dyktatorzy nie tylko z wielką łatwością wywołują wojny, ale też nie potrafią ich zakończyć” – skomentował.
Jak podkreślił, zgodnie z biblijnymi zapowiedziami dotyczącymi Chrystusa oraz Jego własnymi słowami, prawdziwy pokój „jest dziełem sprawiedliwości i może go wprowadzić On, nazywany «Królem sprawiedliwości» i «Księciem pokoju», a przez ojców soborowych «Sprawcą pokoju»”.
„Naturę tego pokoju, o który mają zabiegać wierzący w Chrystusa odsłania błogosławieństwo Aarona, które czyta się 1 stycznia” – zaznaczył.
„Taki pokój z innymi dobrami można wyprosić u Boga. Ten, nad którym przyzywa się błogosławieństwa, winien je przyjąć jako znak dobroci i opieki Boga. Najbliższe doświadczenie tego, jak dobry i kochający jest Bóg, jest to, które przeżywa małe dziecko, gdy nad nim z miłością pochyla się matka, ono zaś upewnia się coraz bardziej, że od niej pochodzi tylko to, co najlepsze. Rozpromienione oblicze matki nad dzieckiem uczy najlepiej o łaskawym działaniu Boga, którego oczami się nie dostrzeże. Kto tego doświadczył, wie, że Bóg zawsze zwraca swoje oblicze ku człowiekowi, nie po to, by go przestraszyć czy śledzić, ale, by mu życzliwie błogosławić” – wyjaśnił.
Według bp. Pindla, Światowy Dzień Pokoju zachęca, „abyśmy przede wszystkim modlili się o pokój, poczynając od tego, którego potrzebujemy w naszym sercu”. Duchowny wytłumaczył, że taki pokój uzdalnia nas do tego, „byśmy stawali się narzędziami pokoju”.
Przypomniał, że wciąż aktualne jest fatimskie wezwanie Matki Bożej do modlitwy o nawrócenie Rosji. „Przecież tego nawrócenia potrzebuje naród, który został straszliwie dotknięty przez rewolucję bolszewicką, masowe mordy całych grup społecznych, narodowych i religijnych, w tym i zorganizowany straszny głód na Ukrainie, nazywany w języku ukraińskim «gołodomor», a więc «zamorzenie głodem»” – stwierdził.
Na koniec przywołał życzenie papieża Franciszka kończące jego tegoroczny list pt. „Nikt nie może ocalić się sam”: „Wszystkim mężczyznom i kobietom dobrej woli życzę budowania dzień po dniu, jako rzemieślnikom pokoju, dobrego roku! Niech Maryja Niepokalana, Matka Jezusa i Królowa Pokoju, wstawia się za nami i za całym światem”.
Noworoczna Msza św. była sprawowana w intencji diecezjan, słuchaczy radia „Anioł Beskidów”, pracowników diecezjalnych mediów oraz wszystkich, którzy łączyli się z uczestnikami modlitwy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Liturgię w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki wspólnie z biskupem celebrowali m.in. kapłani pracujący dla diecezjalnego Radia „Anioł Beskidów” oraz związani z komorowicką wspólnotą parafialną – m.in. administrator parafii ks. Tomasz Błachut i ks. Piotr Bączek, dyrektor obchodzącego w tym roku 25-lecie działalności diecezjalnego radia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.