Bp Pindel na dożynkach: wdzięczność Bogu może pogłębić wiarę
13 września 2020 | 23:28 | rk | Milówka Ⓒ Ⓟ
O tym, czym jest dziękczynienie Bogu i ludzka wdzięczność mówił bp Roman Pindel podczas dożynek diecezjalno-powiatowo-gminnych, które odbyły się 13 września br. w Milówce na Żywiecczyźnie. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył Mszy św. w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Skromniejsze niż zwykle uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym, a liturgia była transmitowana online.
W homilii biskup zauważył, że o ile słowo „dziękczynienie” odnosi się do Boga i religijnego świętowania, to słowo „wdzięczność” pojawia się często w tekstach o wychowaniu, psychologii, w kręgu nowych duchowości, których w centrum jest nie Bóg, ale człowiek.
Duchowny zauważył, że w różnego rodzaju religijności koncentrującej się na człowieku obecne są wskazania życiowe o koniecznej do szczęścia postawie wdzięczności wobec ludzi, niekiedy także wobec Boga, różnie pojmowanego.
„Jedna z najbardziej wpływowych kobiet USA mówi, a za nią powtarzają tysiące ludzi, następujące słowa: bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – zacytował biskup sentencję autorstwa znanej amerykańskiej celebrytki Oprah Winfrey.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o dziesięciu uzdrowionych, biskup zauważył, że w jej świetle można dobrze zrozumieć, w jaki sposób ludzka wdzięczność staje się tak religijna, że można ją nazwać postawą dziękczynienia.
„Znamienne są słowa Jezusa aktualne także dzisiaj: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Są to słowa wyrzutu wobec wszystkich, którzy nie pamiętają o dziękczynieniu należnym Bogu nie tylko w takie uroczystości jak dzisiaj, ale także w swoich codziennych sprawach” – stwierdził i zachęcił do wyrażania wdzięczności ludziom, ale i dziękczynienia Bogu.
Po nabożeństwie przed kościołem rozdawano dożynkowe chleby. Muzyczną oprawę zapewnił Zespół „Spod Kikuli”. Zabrzmiały dudy żywieckie. Specjalną pieśń „Błogosławiony chleb ziemi czarnej” wykonała Irena Golec, a na trombicie zadął Andrzej Maciejowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.