Drukuj Powrót do artykułu

Bp Pindel: ołtarz traci sens, jeśli nie ma przy nim kapłana

14 grudnia 2017 | 13:42 | rk | Skoczów Ⓒ Ⓟ

„Cóż znaczy ołtarz bez kapłana?” – pytał bp Roman Pindel, który dokonał poświęcenia ołtarza w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Biskup podczas uroczystej liturgii, z udziałem licznie przybyłych wiernych, namaścił i okadził nowy ołtarz, który jest elementem długoletnich prac, mających na celu zmianę wystroju tej jednej z najpiękniejszych świątyń na Śląsku Cieszyńskim.

W homilii bp Pindel zwrócił uwagę na więź między ołtarzem a ofiarą Jezusa Chrystusa. Zauważył jednocześnie, że ołtarz ma także więź z każdym kapłanem, który staje przy stole Pańskim i powtarza słowa oraz gesty Jezusa z ostatniej wieczerzy.

„Warto sobie uświadomić, że nieodzowny jest kapłan, aby stanął przy ołtarzu. Ten ołtarz traci sens, jeśli będzie miał tylko i wyłącznie możliwość sprawowania na nim Eucharystii. Ten ołtarz straci sens, jeśli zabraknie kiedykolwiek w tej świątyni i parafii, kapłana, który by stanął w imieniu Jezusa Chrystusa, z Jego posłania i polecenia, aby powtarzać słowa i gesty Jezusa z ostatniej wieczerzy” – podkreślił biskup.

Duchowny zachęcił, by pamiętać o kapłanach, którzy kiedyś posługiwali w skoczowskiej świątyni, o tych, którzy obecnie przy przy ołtarzu stają codziennie, oraz wezwał do modlitwy o dar powołań kapłańskich. „Cóż znaczy ołtarz bez kapłana?” – pytał retorycznie.

Witając biskupa, proboszcz parafii, ks. Witold Grzomba podkreślił, że dzięki specjalnym rekolekcjom, poprzedzającym uroczystość, wierni zyskali większą świadomość tego, jak wielki jest związek między ołtarzem i ofiarującym się na nim Chrystusem.

Skoczowska świątynia została wzniesiona 250 lat temu, po pożarze, który zniszczył poprzednią, drewnianą. Pierwsze zapiski o istniejącym tu kościele datuje się na pierwszą połowę XV wieku. 15 lat temu w skoczowskiej świątyni rozpoczął się remont. W ramach tych prac m.in. osuszono mury, dokonano renowacji tynków i dachu. Blasku nabrały ponownie boczne ołtarze. Kościół zyskał odnowiony wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.

Poświęcenie ołtarza było zwieńczeniem zakrojonych na szeroką skalę prac restauracyjnych. W nowo zbudowanym, tzw. ołtarzu soborowym, z kamienną mensą, umieszczono relikwie św. Innocentego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.