Bp Pindel: pytajmy o najgłębszy sens Bożego Narodzenia
13 grudnia 2020 | 06:10 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Zachowując to, co piękne i wymowne w tradycjach bożonarodzeniowych, pytajmy o najgłębszy ich sens, szukając ich związku z wiarą” – zachęcił w liście pasterskim na 3. Niedzielę Adwentu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Duchowny podkreślił, że najgłębszą istotą Bożego Narodzenia jest wiara w Boga, „który stał się jednym z nas, pozwolił się traktować jak uchodźca, zagrażający spokojowi sytych i zadowolonych”.
Biskup zwrócił uwagę także na przetaczającą się przez miasta falę protestów i demonstracji, które, jak zaznaczył „zdają się zmierzać do zmian politycznych i obyczajowych”.
Odniósł się także do innego kontekstu, jakim jest, jak to określił, „przeżywanie przez nas grzechu w Kościele”. „W ostatnim czasie przypomina się nam w sposób jaskrawy o grzeszności duchownych i osób konsekrowanych. Trwa bolesny rachunek sumienia, bo grzechy popełnione przez duchownych są tragiczną raną zadaną Kościołowi” – podkreślił.
„Trzeba zrobić wszystko, by ten straszny grzech nie powtórzył się nigdy więcej, a sprawcy ponieśli konsekwencje swoich czynów” – zaapelował. Zauważył też, że „wobec świadectwa życia wielu wierzących – świeckich i duchownych – niesprawiedliwe są uogólniające oceny w postaci wniosków płynących ze zbitki słownej: »pedofilia w Kościele«, utrwalające wrażenie, że jest to wręcz specyfika tej »instytucji«”.
Biskup odniósł się do pojawiających się w tym kontekście głosów krytyki wobec Jana Pawła II. „Dla każdego, kto uważnie śledzi to bolesne zagadnienie, oczywiste jest, że to właśnie papież Jan Paweł II wprowadził obowiązujące dziś normy prawne traktujące z najwyższą surowością przestępstwa popełniane przez osoby duchowne wobec małoletnich, wyznaczając kierunek działań w kwestii ochrony dzieci i młodzieży kontynuowany przez papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka” – napisał bp Pindel.
Przybliżając istotę Bożego Narodzenia, hierarcha zwrócił uwagę, że w czasie tych świąt „oddajemy Bogu chwałę w Jezusie, który jako jedyny mógł nas odkupić od wszelkiego zła i otworzyć drogę do Ojca, do bycia na zawsze z Bogiem”. Zachęcił, by starać się zgłębić tę prawdę.
„Starajmy się przechodzić z powierzchownego powtarzania rytuałów do sedna, do korzeni. Odnajdziemy je w wierze w Boga, który stał się jednym z nas, pozwolił się traktować jak uchodźca, zagrażający spokojowi sytych i zadowolonych” – dodał.
Przypomniał, że w diecezji tradycyjna wizyta duszpasterska została przełożona na czas bardziej dogodny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.