Bp Pindel: trzeba dziś dobrze rozeznawać znaki i proroków
18 marca 2022 | 14:00 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Przed współczesnymi prorokami, których „się miło słucha” albo „łechcą nasze ego”, akcentujących łatwy mesjanizm i wzmacniających poczucie wybrania przestrzegł bp Roman Pindel w klasztorze sióstr serafitek w Oświęcimiu. Biskup bielsko-żywiecki celebrował 17 marca br. Mszę św. na rozpoczęcie XXIV Kapituły Prowincji Oświęcimskiej Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej.
Duchowny, przywołując postać proroka Jeremiasza mówiącego o tym, że szczęśliwy człowiek to taki, który pokłada ufność w Panu, zauważył, że Bóg „wie lepiej od nas, czego nam potrzeba, abyśmy żyli i podejmowali dzieła, które dla nas przygotował”. „Bóg ma nadzieję dla każdego z nas” – dodał, przeciwstawiając ten obraz współczesnym samozwańczym prorokom.
„Głoszą rzeczy, które się miło słucha albo też łechcą nasze ego, podkreślają mesjanizm. Tymczasem to Bóg jest gwarantem wybrania, w którym jest zapowiedź cierpienia, trudu, nawrócenia” – zapewnił i powtórzył, że w dzisiejszych czasach, gdy pojawiają się takie doświadczenia, jak pandemia czy wojna istnieje potrzeba dobrego rozeznawania, zwłaszcza znaków i proroków.
Klasztor sióstr serafitek w Oświęcimiu to dom macierzysty zgromadzenia założonego przez bł. Małgorzatę Łucję Szewczyk, która zapoczątkowała działalność prowadzonego przez siostry oświęcimskiego „domu ubogich” jeszcze pod koniec XIX wieku. Szczególnym charyzmatem serafitek jest praca wśród ubogich, starszych, chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, popularnie zwane siostrami serafitkami, zostało założone w 1881 roku w Zakroczymiu k. Warszawy przez bł. Małgorzatę Łucję i bł. o. Honorata Koźmińskiego. Jest to zgromadzenie zakonne apostolskie, habitowe, na prawie papieskim, o ślubach publicznych, oparte na Regule Braci i Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego Św. Franciszka.
Główną patronką zgromadzenia jest Matka Boża Bolesna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.