Bp Pindel: ufamy, że owoce synodu przyniosą wiele pociechy i nadziei
16 października 2021 | 14:30 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Ufamy, że ostateczne sformułowanie owoców rozpoczynającej się właśnie drogi synodalnej, których spodziewamy się w roku 2023, przyniesie wiele pociechy i nadziei w Kościele Bielsko-Żywieckim” – napisał biskup Roman Pindel w liście pasterskim na rozpoczęcie drogi synodalnej w diecezji. Hierarcha odwołał się w dokumencie do Dziejów Apostolskich i przypomniał, jak dwadzieścia lat po zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie, Starsi i wielu nowych uczniów Jezusa poradziło sobie z pierwszym wielkim sporem w historii Kościoła.
Biskup wskazał na to, że „wielokrotnie w swoich dziejach Kościół gromadził się w podobny sposób, by wsłuchiwać się w Ducha Świętego przemawiającego przez zgromadzonych biskupów, prezbiterów, mnichów i przedstawicieli wiernych świeckich”.
„Owocem wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego były dokumenty formułujące zasady wiary i życia chrześcijańskiego lub wskazujące błędy i niebezpieczne poglądy. Różne były miejsca zgromadzeń, ich tematyka i zasięg odziaływania, zawsze jednak wzorem i przykładem było zgromadzenie się Kościoła w Jerozolimie, jeszcze za życia i z udziałem niektórych Apostołów” – napisał.
Zauważył, że Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich wiernych Kościoła na całym świecie do wkroczenia na drogę synodalną, by podkreślić wspólny udział w procesie podobnym do zgodnego podążania jedną drogą.
„Zebrane w naszej diecezji owoce słuchania tego, co mówi Duch do Kościoła, wraz z tym, co stanowi powody do niepokoju, obawy i lęki, będą przekazane do Rzymu, wraz z głosami diecezji w Polsce i Europie” – dodał.
„Ufamy, że ostateczne sformułowanie owoców rozpoczynającej się właśnie drogi synodalnej, których spodziewamy się w roku 2023, przyniesie wiele pociechy i nadziei w Kościele Bielsko-Żywieckim” – podkreślił.
Hierarcha wytłumaczył, że słuchanie Ducha Świętego odbywać się będzie „w grupach tworzonych w parafiach lub z racji przynależności do jakiegoś ruchu, organizacji stowarzyszenia czy środowiska”. „W tych grupach chcemy najpierw nazwać nasze niepokoje i sformułować pytania oraz wsłuchać się w Ducha Świętego w naszym sercu, by usłyszeć Jego głos, natchnienie czy wskazanie” – wytłumaczył.
„Dawajmy świadectwo słuchania Ducha Świętego wobec zgromadzonych w naszym lokalnym synodzie. Niech to, co usłyszymy, będzie rozeznane z pomocą Ducha Świętego przez tych, którzy formułować będą ostateczny głos z drogi synodalnej, przekazany później do koordynatorów diecezjalnych” – poprosił biskup, zachęcając, by sięgać po „najlepsze wzorce drogi synodalnej pierwszych lat Kościoła”, zawarte na kartach Dziejów Apostolskich.
Biskup przypomniał, że 17 października 2021 rozpoczyna się synod na poziomie diecezji, a 14 listopada – w parafiach i tworzonych grupach. „Dziś jest najwyższy czas, by podjąć modlitwę w intencji owoców synodalnego rozeznawania, która niech trwa do dnia podpisania dokumentów stanowiących owoce naszej wspólnej drogi” – wezwał, polecając, by wołać o „cud podobny do nowej Pięćdziesiątnicy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.