Bp Pindel w podcaście: „Droga światła” pomaga żyć rzeczywistością Zmartwychwstania
20 kwietnia 2022 | 12:23 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Do uczestnictwa w wielkanocnym nabożeństwie „Drogi światła” („Via lucis”) zachęca w swym najnowszym podcaście bp Roman Pindel. Duchowny przypomina krótką historię tej wzorowanej na Drodze krzyżowej modlitwy skoncentrowanej na obchodach Zmartwychwstania Pańskiego z 14 stacjami, gdy rozważane są kolejne spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uczy o nabożeństwie „Drogi światła” podkreślając, że wierni rozważają w nim „różne spotkania z Chrystusem, który objawił swoją chwałę uczniom w oczekiwaniu na obiecanego Ducha”, a biskup Pindel informuje w swym podcaście i audycji na antenie „Anioła Beskidów”, że „Via lucis” powstała w 1988 roku z inicjatywy związanego z salezjanami ruchu „Świadkowie Zmartwychwstałego”, który stawiał sobie za cel codzienne życie rzeczywistością Zmartwychwstania. Nabożeństwo otrzymało szczególne wsparcie Jana Pawła II.
W 2002 roku „Via lucis” została oficjalnie uznana przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” przedstawiono zasady i wskazania. Podkreślono w nich, że „w nabożeństwie ‘Via lucis’ wierni wspominają centralne wydarzenie wiary, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa, oraz fakt bycia uczniami Pana, którzy przez chrzest, jako sakrament paschalny, przeszli z ciemności grzechu do światła laski”.
„Przez metaforę drogi ‘Via lucis’ prowadzi nas bowiem od ukazania rzeczywistości cierpienia, które w planach Bożych nie jest czymś ostatecznym, do nadziei osiągnięcia prawdziwego przeznaczenia człowieka, którymi są wolność, radość i pokój. A są to owoce paschalne. Wreszcie ‘Via lucis’ w społeczeństwach naznaczonych ‘kulturą śmierci’, niosącą lęk i unicestwienie, jest bodźcem do odnowy ‘kultury życia’, tzn. kultury otwartej na nadzieję i pewność wiary” – można przeczytać w cytowanym przez bp. Pindla Dyrektorium.
Biskup przypomina, że w diecezji bielsko-żywieckiej malownicza „Droga światła” znajduje się przy salwatoriańskim kościele w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej oraz w parafii św. Józefa Robotnika w Ujsołach. Tam właśnie co roku w wigilię Zesłania Ducha Świętego pielgrzymi wyruszają ze Złatnej Huty na Halę Lipowską. Wzdłuż Szlaku Papieskiego ustawiono w 2006 r. 14 stacji w formie głazów tworząc pierwszą w Polsce „Drogę światła”.
Podcastu biskupa można wysłuchać na https://anchor.fm/biskup-roman-pindel
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.