Bp Pindel w Wielki Czwartek: nowe przykazanie – Jezusowa lekcja miłości
02 kwietnia 2021 | 01:01 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
O wyjątkowości i niezwykłości lekcji, jakiej Jezus udziela swoim uczniom, umywając im nogi – wskazał w Wielki Czwartek bp Roman Pindel, który 1 kwietnia przewodniczył liturgii Wieczerzy Pańskiej w katedrze w Bielsku-Białej. Biskup bielsko-żywiecki, odnosząc się do gestu umycia nóg, podkreślił przełomowość nowego przykazania ukazanego w sposób naoczny przez Syna Bożego.
Jak zaznaczył duchowny, przykład, jaki daje uczniom Jezus umywający nogi, mógł szokować, ale jednocześnie swą niezwyczajnością nawiązywał do wyłamujących się ze schematów postępowań licznych proroków Starego Testamentu. Wyjaśnił, że Jezus chce, by Jego uczniowie naśladowali Go i postępowali tak między sobą.
„Tym bardziej, że nie ma już między nimi panów i niewolników, bogatych i biednych. On ich nazywa wszystkich uczniami, oni są zaś jak bracia. Mają wspólną kasę i niczego im nie brakuje. Jeśli sobie przypomną, jak Jezus umył nogi swemu zdrajcy i temu, który się Go zaparł kilka godzin później, to powinni zrozumieć, że takie podejście do braci wyrażone w geście umycia nóg sprawia, że nie ma takiej wymówki, która usprawiedliwia powiedzenie bratu: odejdź, nie będę ci służył, nie pomogę ci” – zaznaczył.
Kaznodzieja zaakcentował, że miarą nowego przykazania nie jest, jak w Starym Testamencie, miłość do siebie samego, a potem dopiero pragnienie dobra drugiego człowieka, lecz normą staje się Jezusowa miłość – Nauczyciela i Pana, który służył każdemu jakby był niewolnikiem.
Biskup powtórzył, że braterstwo pierwszych uczniów Jezusa przezwycięża ich biologiczne więzy, w sytuacji, gdy w ich gronie są dwie pary braci: Andrzej i Piotr oraz Jakub i Jan. Zauważył jednoczenie, że już w Dziejach Apostolskich bracia ci nie trwają w tej jedności wynikającej z pokrewieństwa. „Na czele Dwunastu stoją dwaj: Piotr – z jednej pary, i Jan – drugiej pary braci. Sprawdza się też w Dziejach zasada podana przez Jezusa przy tym nowym przykazaniu, mówiąca, że wszyscy będą rozpoznawać Jego uczniów po tym, jak się wzajemnie miłują” – dodał biskup.
Hierarcha zaznaczył, że świadectwo wzajemnej miłości jest narzędziem ewangelizacji i miłość taka sprawia, że do wyznawców Chrystusa przyłączają się nowi.
„Taką lekcję mamy dziś, odnośnie nowego przykazania. Dziękujemy za nią Jezusowi. Ale dziękujemy Mu także za dar Eucharystii i kapłaństwo do jej sprawowania. Tym bardziej zatem dziękujemy za wymowne świadectwo i pouczenie o tym nowym przykazaniu na wzór miłości Jezusa, który posługiwał uczniom, wszystkim bez wyjątku. Z tej także miłości poszedł na krzyż, by umrzeć bynajmniej nie za porządnych ludzi, dobrych, wdzięcznych, ale umrzeć za grzeszników” – dodał bp Pindel.
Na zakończenie liturgii duchowny przeniósł Ciało Chrystusa do tzw. ciemnicy, czyli do bocznego ołtarza w katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.