Bp Pindel: żadna inna religia nie daje tak radosnej pewności jak chrześcijaństwo
18 września 2022 | 14:10 | rk | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Co najmniej co roku przychodzimy do tego opactwa, tłoczymy się przy Ukrzyżowanym, trwamy cierpliwie na modlitwie lub czuwaniu, świadomi, że dotykamy tego, co najważniejsze dla naszej wiary” – zauważył bp Roman Pindel, który 17 września sprawował Mszę św. w bazylice cystersów w Krakowie-Mogile, w ramach odpustu Podwyższenia Krzyża. Tegoroczne uroczystości przebiegają pod znakiem 800-lecia nieprzerwanej obecności zakonników.
W homilii biskup przypomniał, że na krzyżu Jezus zbawił świat. „To najważniejsze wyraża już samo imię Jezusa, które w brzmieniu hebrajskim Jezusa oznacza ‘Jahwe zbawia’, czyli ‘Ten Bóg zbawia’. Wierzymy, że Jezus nie tylko oznacza zbawienie, ale faktycznie nie ma innego Zbawiciela niż Jezus z Nazaretu” – zaznaczył i przypomniał słowa Piotr Apostoła: „nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4,12).
Jak zauważył duchowny, w świecie i w człowieku może pojawić się zło w jednej z trzech postaci: fizyczne, duchowe czy moralne. „W świecie i w nas istnieje także zło moralne. Najłatwiej jest dostrzec to zło w innych. Potępiamy ludzi, którzy krzywdzą, kłamią, ranią i wykorzystują bliźnich” – wyjaśnił i wskazał, że w świecie żyje tylu ludzi w warunkach niegodnych człowieka, bez środków do życia, w zależności niemal niewolniczej, bezsilnych wobec swojej krzywdy. „Deprawuje się dzieci i ludzi młodych, zmusza się do prostytucji, robi się zamęt w umysłach i sumieniach” – dodał.
Bp Pindel zaznaczył, że wobec ogromu zła w świecie, często w postaci bardzo atrakcyjnej, niekiedy niewinnej, innym razem zniewalającej, człowiek może przyjąć różne postawy. „Zło moralne człowiek usiłuje pokonać o własnych siłach. Dla przezwyciężenia niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej zakłada partie polityczne i organizacje. Tworzy coraz doskonalszy system prawny, doskonali siły policyjne. Niekiedy człowiek bezsilny wobec zła dla jego przezwyciężenia sam sięga po przemoc. Jednak nawet najlepszy program i najbardziej wpływowa i szlachetna organizacja nie wyzwoli całkowicie świata od zła, krzywdy i niesprawiedliwości. Tym bardziej akty terroru czy rewolucja” – zauważył i wspomniał o innych nieskutecznych sposobach przezwyciężania zła, jak ludzkie postanowienia, szlachetne cele stawiane sobie i grupom.
Bp Czaja: programy duszpasterskie nie pomogą, jeśli nie będzie zdrowej tożsamości eklezjalnej
„Żadna inna religia nie daje tak radosnej pewności jak chrześcijaństwo. Mocno wierzymy i głosimy: Sam Bóg zatroszczył się o to, by nas wyzwolić od każdego zła. Posłał Jezusa, by On na krzyżu raz na zawsze pokonał wszelkie zło. Na znak zwycięstwa nad śmiercią zmartwychwstał jako pierwszy. W swoim życiu ziemskim okazywał panowanie nad różnego rodzaju złem w świecie, teraz zaś wciąż zwycięża i wyzwala w świecie, w którym możemy czuć się zagrożeni i bezradni. Pytamy, gdzie można dostrzec to zwycięstwo Jezusa?” – kontynuował i przypomniał, że Jezus z Nazaretu różnymi znakami zwiastował pełne i ostateczne zwycięstwo nad wszelkim złem.
„Teraz wierzymy, że zanim Jezusowe zbawienie objawi się w pełni jesteśmy wyzwalani od różnego rodzaju zła i umacniani do przejścia przez cierpienie, śmierć, grzech, zniewolenie czy zwątpienie. Najbardziej cenne jest wyzwolenie od zła moralnego, bo przywraca nas do łaski i bliskości Boga” – dodał.
Odpust w Mogile rozpoczął się 14 września Mszą św. z procesją pokutną, podczas której niesione były relikwie Krzyża Świętego. W dni powszednie odpustu, według stałego porządku, odprawiane są w bazylice Msze św. i nabożeństwa, podczas których przybywający licznie pielgrzymi rozważają mękę Zbawiciela, uwielbiają Go i dziękują za wszelkie dobro w życiu.
Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Cystersi zostali sprowadzeni do Krakowa w 1222 roku przez biskupa Iwona Odrowąża. Ich zadaniem była ewangelizacja i rozgłaszanie Chrystusowej nauki.
Opactwo od 1961 roku posiada relikwie Krzyża Świętego, pochodzące z bazyliki Santa Croce w Rzymie. W Sanktuarium znajduje się również wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego.
Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego przyciąga do mogilskiego sanktuarium wielu pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.