Bp Piotrowski: cywilizacja miłości kona
29 marca 2018 | 19:51 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Cywilizacja miłości w Europie kona. Tam, gdzie nie ma Chrystusa eucharystycznego, tam nie będzie miłości – powiedział 29 marca w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. W homilii przypomniał o znaczeniu wiary w Jezusa eucharystycznego, zachęcał do jak najczęstszego korzystania z Eucharystii i „ożywienia sensu świętowania Dnia Pańskiego”, aby niedziela mogła być poświęcona Bogu i wspólnocie rodzinnej czy parafialnej, wspomniał też o symbolice chleba.
Biskup podkreślił, że komunia św. i zjednoczenie z Jezusem „daje siłę do życia każdego dnia z ufnością i nadzieją”, co jest tak ważne w dzisiejszym świecie. „Nasza cywilizacja miłości w Europie kona. Tam, gdzie nie ma Chrystusa eucharystycznego, tam nie będzie miłości” – stwierdził kaznodzieja.
Zachęcił, aby dzisiejszego wieczoru każdy spróbował przemyśleć, czym jest dla niego Eucharystia i obecny w niej Chrystus, dla którego tak wiele osób na Zachodzie, Wschodzie Europy i w Polsce poświęciło swoje życie.
„Dzięki komunii św. Kościół jest umocniony w swojej jedności z Jezusem (…). Komunia św. to najbardziej osobiste spotkanie z Jezusem, które potrzebuje czystego serca” – przypomniał biskup. Zaznaczył, że „bycie gotowym na przyjęcie Jezusa Eucharystycznego do serca to wyraz dojrzałej wiary, która nie lęka się Bożego miłosierdzia, ale zdrady, pychy, obojętności”.
Zwrócił także uwagę na chleb, tak ważny w codziennym życiu, jako podstawowy pokarm oraz mający głęboką symbolikę w kulturze, w historii, o czym przypomniał m.in. św. Brat Albert. „Z miłości do człowieka Jezus przemienił się w chleb (…), który nie wyrządzi krzywdy, nie zdradzi, jest tym, co dobre i czym można się podzielić, by nakarmić głodnych” – mówił biskup.
Zachęcił licznie zebranych w bazylice wiernych, aby pamiętali przede wszystkim jedno: że Jezus zawsze i wciąż ich kocha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.