Bp Piotrowski: Eucharystia jest sercem chrześcijańskiego życia
30 maja 2024 | 18:04 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
– Bez zrozumienia, że Eucharystia jest sercem chrześcijańskiego życia, zabraknie nam odwagi wiary, bowiem Eucharystia rodzi się z ofiarnej miłości Jezusa na krzyżu – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski, przewodnicząc centralnym uroczystościom Bożego Ciała i procesji, która z bazyliki katedralnej przeszła do kościoła św. Wojciecha, do najstarszej parafii miasta.
W swojej homilii biskup kielecki mówił o wyjątkowym znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijan, o czci dla krzyża, także w przestrzeni publicznej, o wierności chrześcijańskim sakramentom.
– W ludzkim życiu łatwo składamy obietnice, zobowiązania, przysięgi, co było doświadczeniem ludu pierwszego Przymierza. Trzeba nam siebie zapytać: jak dotrzymuję obietnic, złożonych Bogu i ludziom, wynikających z sakramentu chrztu św., bierzmowania, zobowiązań małżeńskich, kapłańskich, biskupich, osób konsekrowanych, ale także i tych, których nie brak w życiu ludzi niecieszących się łaską wiary? – zapytywał bp Piotrowski. Zauważył, że „Boży dar wiary ma też ludzką drogę”, jako przekazywany „od osoby do osoby jak płomień świecy”. Zwrócił uwagę na pokoleniowy przekaz wiary.
– Wiara musi być przekazywana przez wieki i niekoniecznie w komforcie społecznym, politycznym, kulturowym, ale jeśli ten przekaz trwa i jest nieprzerwanym łańcuchem, dociera do nas prawdziwy obraz Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela – mówił biskup kielecki. Zwracał także na znaczenie świadectwa w naszym chrześcijańskim życiu, zaznaczył, że „Eucharystia nie jest propozycją jednego sezonu”, podobnie jak Chrystus, „taki sam wczoraj, dziś i zawsze”.
Eucharystię nazwał także „drogą bliskości do Boga i wielką tajemnicą wiary”; przypominając określenie bł. Carlo Acutisa, dla którego „Eucharystia była autostradą do nieba”, pytał o „naszą odpowiedź”, na miejsce Eucharystii w życiu.
O. Augustyn: Czy prezydent Trzaskowski nie ma nic ważniejszego do roboty niż czyszczenie urzędów z krzyży?
– Jej sprawdzianem musi być nasze uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., przyjmowanie Komunii św., adoracja Najświętszego Sakramentu, właściwe postawy podczas Mszy św., a dla rodziców właściwe przygotowanie dzieci do I Komunii św., tak aby nie była krytykowana i wyśmiewana – mówił.
Upomniał się o miejsce krzyża w przestrzeni publicznej. – Nikt nie ma prawa czynić krzyża reliktem przeszłości, wyrzucać go z naszej tradycji religijnej i narodowej (…). Tacy już byli, a historia wyrzuciła ich na śmietnik niepamięci (…). Trzeba nam przekazu wiary na katechezie, o którą toczy się ideologiczny bój – podkreślał biskup.
Przestrzegał przed wyludnieniem Kielc i Polski, a środowisko naukowe – przed „wyrywaniem z człowieka jego duszy, kosztem postępu intelektualnego”. – Z mutantami bez duszy nikt sobie nie poradzi, bo już świat sobie z nimi nie radzi – mówił bp Piotrowski, powołując się m.in. na słowa Benedykta XVI: „Bez Boga nie ma przyszłości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.