Bp Piotrowski: historia kolegiaty kieleckiej wpisuje się w dziedzictwo wiary
29 kwietnia 2020 | 13:13 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„W bogate dziedzictwo wiary Kościoła (…) – od roku 1171 wpisuje się historia kolegiaty kieleckiej dedykowanej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” – pisze w Słowie do diecezjan bp Jan Piotrowski, z okazji rozpoczynanego 7 maja jubileuszu 850. lat głównego kościoła diecezjalnego.
Słowo biskupa kieleckiego będzie odczytywane w kościołach w najbliższą niedzielę.
Bp Piotrowski, przywołując wypowiedź św. Jana Pawła II, dotyczącą Kielecczyzny i kultu maryjnego w bazylice kieleckiej, przypomina bogate tradycje chrzcielne regionu świętokrzyskiego.
„Na tę ziemię – jak głosił św. Jan Paweł II podczas Mszy świętej
w Masłowie – chrześcijaństwo przyszło bardzo wcześnie. W prastarej Wiślicy książę Wiślan przyjął chrzest już w IX wieku. Ta ziemia została zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest Wam drogi (…). Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej.
W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców” (z homilii w czasie Mszy świętej odprawionej na lotnisku w Masłowie, 3 czerwca 1991 r.).
Bp Piotrowski przypominając historię kolegiaty kieleckiej, konsekrowanej przez biskupa krakowskiego Gedko w 1171 r., zauważa, że odległa historia „jest nam niezwykle bliska dzięki osobie Jezusa Chrystusa, bowiem to On jest jedynym Odkupicielem człowieka”.
„Od 850 lat, poprzez wiele dziejowych doświadczeń, pięknych
i chwalebnych, dramatycznych i upokarzających, kościół na wzgórzu katedralnym zawsze był niczym latarnia morska, wskazująca wszystkim wierzącym, jak bezpieczne dopłynąć do brzegu” – pisze biskup.
Przypomina, że „skarbem kolegiaty były pokolenia kielczan i wiernych diecezji kieleckiej”, wspomina postać Wincentego z Kielc i jego hymn „Gaude Mater Polonia” – Ciesz się, Matko Polsko!, którego najstarszy zapis, umieszczony
w zabytkowym „Antyfonarzu Kolegiaty Kieleckiej”, przechowywany jest
w skarbcu katedralnym.
Biskup wskazuje także m.in. zawierzenie kielczan i kościoła Matce Bożej.
„Obecność od ok. 1600 roku Niepokalanej i Wniebowziętej w cudownym obrazie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – uroczyście ukoronowanym
3 czerwca 1991 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II – i ogłoszenie Jej patronką naszego miasta, to wielkie zobowiązanie” – podkreśla.
„Słuchali jej wierni i pielgrzymi, kapłani i biskupi, dzieci i młodzież. Owocem tego słuchania były dobre małżeństwa i rodziny, uczciwi mieszkańcy naszego miasta i jego bohaterowie, błogosławieni kapłani i słudzy Boży” – pisze biskup.
U progu jubileuszu wskazuje przede wszystkim na dobra duchowe, wynikające z obecności kościoła katedralnego, jakie stały się udziałem kielczan i wiernych diecezji oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Zachęca do korzystania z łask z racji jubileuszu.
„Niech nasze powierzenie się Maryi Wniebowziętej, Łaskawej Pani Kieleckiej, oraz dar odpustu zupełnego przydzielony przez Stolicę Apostolską na czas jubileuszu, umacnia naszą wiarę, ożywia nadzieję i pozwoli nasycać miłością nasze codzienne życie współczesnych świadków Jezusa Chrystusa
i wiernych dzieci Kościoła” – pisze bp Jan Piotrowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.