Drukuj Powrót do artykułu

Bp Piotrowski o Matce Łaskawej Kieleckiej: jesteśmy w dobrych rękach

08 maja 2018 | 08:28 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Tego wieczoru i każdego dnia jesteśmy w dobrych rękach i przy kochającym sercu Maryi, Łaskawej Pani Kieleckiej. Każdego dnia, przez cały rok, tak wiele osób, a wśród nich parafianie, mieszkańcy Kielc i regionu i dalecy pielgrzymi modlili się gorąco u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – mówił bp Jan Piotrowski 7 maja podczas wieczornych uroczystości ku czci patronki Kielc.

Odpust w bazylice katedralnej połączony z przemarszem do ratusza i modlitwą w drodze, był po raz pierwszy od lat zorganizowany z takim rozmachem, z udziałem samorządu, trzech biskupów kieleckich, dekanatów, zgromadzeń i zakonów. W uroczystości wzięły udział tłumy kielczan.

Biskup kielecki w homilii przypomniał dzieje obrazu, towarzyszącego modlitwie kielczan od 1660 roku, postaci czcicieli Madonny Łaskawej i czas koronacji wizerunku przez św. Jana Pawła II. Zachęcał do wdzięczności za Jej obecność i opiekę.

– Od 1600 roku, kiedy kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, który czcimy jako cudowny obraz Pani Łaskawej Kieleckiej mija 418 lat. W kilkuwiekowej historii zapisanych zostało wiele ważnych wydarzeń – przypominał bp Piotrowski. Do najważniejszych zaliczył wizytę apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi i na Wzgórzu Katedralnym w czerwcu 1991 r.

– Wtedy, 3 czerwca w Masłowie, Piotr naszych czasów, na skronie Maryi i Jezusa założył złote papieskie korony. Na zakończenie Mszy św. Jan Paweł II odniósł się do tego wydarzenia i powiedział krótko: “Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Kieleckiej. Owa koronacja przypada dokładnie w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców” – mówił bp Piotrowski.

Zauważył także, że „dziś na nowo należy przyjąć papieskie słowa, by znów poczuć się dziećmi Maryi”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, radni i parlamentarzyści oraz kielczanie. Janina Lis podkreślała w rozmowie z KAI, że bardzo się cieszy z ożywienia kultu Matki Bożej, z tak dużej uroczystości, gdyż młodzież już nie zna historii obrazu. – Sama opowiadam moim wnukom o miłosiernym sercu Matki Łaskawej, Ona kiedyś uratowała moje małżeństwo – wyznaje 78-letnia kobieta.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości niosąc cudowny obraz, przeszli w modlitwie różańcowej przed kielecki ratusz, modląc się w intencji miasta i jego mieszkańców.

Biskup kielecki zaprosił na tę uroczystość w specjalnym komunikacie, w którym m.in. przypomniał okoliczności przyznania tytułu.

„6 września 1991 r. Stolica Apostolska – w odpowiedzi na prośbę biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego – zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Łaski Bożej” jako „Patronki Boga miasta Kielce”.

Od tego czasu co roku 7 maja Najświętsza Maryja Panna Łaskawa – „jest czczona – w stopniu uroczystości – we wszystkich kościołach miasta Kielce, natomiast w stopniu święta w innych kościołach całej diecezji” – przypominał bp Piotrowski. Do tych faktów nawiązał także podczas wygłoszonej homilii.

Dzieje Patronki miasta rozpoczynają się ok. 1600 roku, kiedy to Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz namalował nieznany autor na przełomie XVI/XVII wieku.

Wizerunek został wykonany w klimacie zapożyczonym z malarstwa bizantyjskiego i nazywany jest Hodegetrią: Matka Boża jako Przewodniczka, wskazując na Chrystusa przypomina, że to On jest Drogą, Prawdą i Życiem.

W oparciu o ten właśnie obraz zaprowadzone zostało w tutejszym kościele z inicjatywy dominikanina z Piotrkowa Mateusza Borowca, Arcybractwo św. Rozalii, czyli różańcowe, którego opiekunem był wielki dobrodziej kościoła ks. Maciej Obłamkiewicz. Miało to miejsce w 1626 r. Jest to pierwsze potwierdzenie źródłowe funkcjonowania kultu Madonny.

Parafia podlegająca kieleckiej kolegiacie była bardzo obszerna – szybko więc roznosiła się w okolicy wieść o cudownym obrazie i jego mocy. Wierni modlący się przed obrazem doznawali wielu łask, i ta właśnie cecha stała się jednym z przydomków Matki Boskiej Kieleckiej – co zapisano na ramie: „Matka Boska Kielecka Łaskawa XVII w.” Wyrazem kultu są liczne wota.

W 1636 r. obraz został przyozdobiony srebrną, pozłacaną sukienką w kwiaty. W 1730 r. obraz Matki Boskiej Łaskawej umieszczono w specjalnym ołtarzu ufundowanym przez biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego.

Wielkim współczesnym czcicielem wizerunku Matki Boskiej Łaskawej w Kielcach był proboszcz katedralny, a potem biskup Mieczysław Jaworski. Z jego inicjatywy rozpoczęto starania o koronację cudownego obrazu.

W 1982 r. bp Stanisław Szymecki ustanowił bazylikę katedralną pierwszym co do godności sanktuarium maryjnym w diecezji. Było to przygotowanie do najważniejszego wydarzenia, czyli koronacji obrazu przez papieża Jana Pawła II. Krótko po niej, 6 września 1991 roku, Stolica Apostolska ustanowiła Matkę Bożą Łaskawą Patronką Kielc.

Część wotów została wykorzystana do przygotowania regaliów dla Matki Bożej i Dzieciątka. Wotów ponownie przybywa – proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski zdecydował, aby przygotować dla nich specjalną gablotę.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.