Bp Piotrowski podczas obchodów 900 lat parafii w Kijach: jubileusz to czas łaski i duchowej odnowy
27 czerwca 2021 | 14:55 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Jubileusz biblijny to czas darowania win i urazów, pojednania, łaski, nadziei i duchowej odnowy – mówił dzisiaj w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła biskup kielecki Jan Piotrowski, przewodnicząc dziękczynnej Eucharystii za 9 wieków tej najstarszej parafii na Ponidziu.
Dzieje parafii i jej dziedzictwo duchowe, kulturowe, m.in. architektoniczne, na wstępie Mszy św. przedstawił proboszcz ks. Leszek Kowalczyk.
Do wątków z bogatej historii nawiązał w homilii bp Piotrowski, zwracając także uwagę na postawę wiary patronów kościoła – apostołów Piotra i Pawła, ważność parafii na mapie ówczesnej diecezji krakowskiej, wkład w jej dzieje całej rzeszy proboszczów, zagrożenia, które przetrwała. Biskup wśród „owoców długiej ewangelizacji” zauważył „pokolenia pracowitych rolników i gorliwych rzemieślników”, zdrowe moralnie rodziny, kształtowanie postaw wiary, patriotycznych i społecznych.
– Jubileusz, jak czytamy w Księdze Kapłańskiej – nie jest festynem, ale czasem łaski, który obfituje w radość, przebaczenie, pojednanie, wzajemną zgodę. To czas wykonywania „Bożych ustaw” – mówił biskup kielecki. – Jeśli chcemy owocnie i mądrze przeżywać jubileusz, to potrzebny nam jest szczery rachunek sumienia – podkreślał, zachęcając do stawiania sobie pytań o życie w prawdzie, przestrzegając przed ideologią „kultury śmierci”.
W jubileuszowej uroczystości bardzo licznie uczestniczyli parafianie, władze samorządowe, służby mundurowe.
Dzień jubileuszu poprzedziły misje święte. Zostały m.in. przygotowane specjalne wydawnictwa i wystawa wokół kościoła, a Szkoła Podstawowa w Kijach wydała okolicznościowy album historyczny, z m.in. atrakcjami architektonicznymi świątyni. Można go również obejrzeć w formie prezentacji multimedialnej.
Obecnie parafia w Kijach liczy ok. 2800 osób.
We wczesnym średniowieczu Kije były własnością książęcą, później przeszły w ręce prywatne. W I poł. XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. Wówczas powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim, z kamienia. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że obejmował rozległy teren z 22. miejscowościami. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.
W Kijach przez wieki przetrwała pamięć o rozległości i ważności parafii, o jej kanonikach, wielmożach i rycerzach. Do najsłynniejszych należy Mściwój (zwany także Mszczujem), który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu. Replika jego płaszcza jest wyeksponowana w bocznej kaplicy.
Obecny kościół w Kijach jest wczesnobarokowy z I poł. XVII w., z pozostałościami romańskimi – to m.in. portal, okienko, fragment muru.
W barokowym ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Ołtarze boczne są rokokowe. Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII w., Kazimierza Mołodzińskiego, który dla Kij namalował m.in. św. Jacka Odrowąża.
Jubileusz i historię parafii przypominają foldery i banery, ze szczególnym uwzględnieniem byłych proboszczów, np. ks. Władysława Siarkowskiego (1840- 1902), który wraz z młodzieżą i pomocnikami przebadał pod kątem archeologicznym i etnograficznym Kije i okolice. Z jego badań nadal korzystają naukowcy, a prace ks. Siarkowskiego zostały zebrane i naukowo opracowane.
Z Kij pochodził m.in. ks. wybitny biblista, śp. ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz oraz były kanclerz kieleckiej Kurii śp. ks. dr Jan Kuśmierz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.