Drukuj Powrót do artykułu

Bp Piotrowski powołał diecezjalny fundusz remontowo-budowlany

12 maja 2018 | 15:09 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Bp Piotrowski powołał diecezjalny Fundusz remontowo – budowlany, który będzie pomagał parafiom, które m.in. prowadzą budowę kościoła, plebanii lub inne prace remontowo-konserwatorskie. Odpowiedzialny za Fundusz jest Dyrektor Ekonomiczny Diecezji Kieleckiej.

W diecezji kieleckiej znajdują się w większości kościoły zabytkowe, które wymagają nieustannych, kosztownych pracy konserwatorskich, które często przerastają możliwości finansowe parafii. Dotyczy to szczególnie parafii wiejskich, gdzie znajduje się wiele kościołów o unikatowym wyposażeniu, przy wciąż malejącej liczbie parafian. Tak jest m.in. w Książnicach Wielkich, Tarczku, Bodzentynie, Krzcięcicach, Przyłęku Szlacheckim, Michniowie, Szydłowie, Bejscach, Skalbmierzu i wielu innych.

Podstawą utworzenia Funduszu będą środki finansowe z zebranych w parafiach diecezji kieleckiej ofiar do puszek, w jedną określoną przez biskupa kieleckiego niedzielę roku oraz od indywidualnych ofiarodawców.

Fundusz służy do ubiegania się, za pośrednictwem proboszcza lub administratora parafii, o przyznanie dofinansowania na: budowę kościoła, plebanii, remont kościoła i plebanii, remont konserwatorski wyposażenia kościoła. Aplikujący powinni przedstawić m.in. kosztorys i harmonogram prac.

Decyzję co do zakresu pomocy wraz z kwotą podejmuje biskup kielecki po konsultacji z Radą Ekonomiczną Diecezji Kieleckiej. Rada w trybie normalnym zbiera się wiosna i jesienią.

Połowa przyznanych środków będzie wypłacana po zatwierdzeniu projektu, a druga połowa po zakończeniu prac i przedstawieniu rozliczenia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.