Bp Piotrowski przewodniczył obchodom Dnia Białej Laski
15 października 2020 | 19:49 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Z okazji międzynarodowego Dnia Białej Laski, na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w kieleckiej bazylice spotkali się dzisiaj niewidomi, niedowidzący, ich opiekunowie i rodziny .
W wygłoszonej homilii biskup kielecki przypomniał, że „Bóg, który jest miłością, nie czyni różnicy między ludźmi z powodu ich choroby czy niepełnosprawności, ponieważ Jego miłość wobec wszystkich jest taka sama”.
Zauważył, że w epoce Jezusa brak wzroku interpretowano jako karę za grzechy, ale dzisiaj nikt już tak nie podchodzi do tego problemu.
– Współcześni Jezusowi na widok niewidomego, którego uzdrowił pytali: „Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym? On, czy jego rodzice?”. Pytanie było brutalne, ale odzwierciedlało sposób myślenia epoki Jezusa. Sądzono bowiem, że ślepota jest karą za grzechy. Dziś tak nie pytamy, ale w inny sposób szukamy odpowiedzi na ten problem – mówił, podkreślając aspekt miłości Bożej wobec każdego człowieka. – On jest blisko każdego człowieka i przez Jezusa Chrystusa daje nam łaskę, aby człowiek był święty i widział Boże oblicze – zaznaczył biskup kielecki.
Podziękował za obecność mimo pandemii i przypomniał genezę Międzynarodowego Dnia Niewidomych, nazywanego Międzynarodowym Dniem Białej Laski, podkreślając zarazem znaczenie wielu pomocnych osób, których Bóg stawia na drodze dotkniętych brakiem wzroku.
Według statystyk w Polce żyje ponad 1,7 miliona osób z niepełnosprawnością wzroku. W Polskim Związku Niewidomych, w województwie świętokrzyskim jest zarejestrowanych ok. 2 tysięcy osób.
15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na obecność w społeczeństwach osób niewidome i słabowidzące.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski został ustanowiony w 1969 r. przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku. Celem święta jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.