Drukuj Powrót do artykułu

Bp Piotrowski: św. Maksymilian był znakiem miłości Boga

14.08.2018 , dziar, Kielce, 14-08-2018 Ⓒ ℗

Św. Maksymilian był znakiem, że Bóg jest miłością, tej miłości służył i dla tej miłości oddał życie – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w jedynym w Kielcach kościele św. Maksymiliana, przewodnicząc w dniu odpustu uroczystej Eucharystii. Uczestniczyły w niej tłumy parafian i kielczan.

W homilii bp Piotrowski zwrócił m.in. uwagę na wybory i decyzje życiowe patrona parafii odnosząc je do współczesności oraz do koniecznej rozwagi w podejmowaniu decyzji, w odróżnianiu dobra od zła. Przypomniał, że męczeństwo św. Maksymiliana było konsekwencją jego wyboru, ale i wielu ważnych wyborów życiowych, m.in. misji w Japonii czy zbudowania Niepokalanowa, które to fakty dzisiaj tworzą wyjątkowe świadectwo życia świętego. Podkreślił także wyjątkową maryjność zakonnika, który „uczył kochać i służyć na wzór Maryi”.

– Miłość do Maryi Niepokalanej uczyniła go świadkiem wiary w tym przysłowiowym piekle na ziemi, jakim był obóz w Auschwitz – mówił biskup.

Zaznaczył także, że tragedia i miliony ofiar II wojny światowej nie spowodowały zniknięcia nienawiści na świecie, a „teraźniejszość staje się czasem, który musimy zagospodarować”, podejmując „ewangeliczne wybory”, do czego „potrzebne są miłość i odwaga”.

Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła, ucałowanie relikwii patrona oraz Akt zawierzenia parafii św. Maksymilianowi.

W diecezji kieleckiej jest zaledwie kilka kościołów pw. św. Maksymiliana: w Kielcach, w Wolicy – Tokarni oraz w Rykoszynie. W kieleckim kościele patronowi jest dedykowana osobna kaplica, po lewej stronie świątyni kościoła, z figurą świętego.

Parafia posiada relikwie św. Maksymiliana. Kult dla Patrona szerzy m.in. Rycerstwo Niepokalanej, które skupia kilkadziesiąt dorosłych osób. W każdy wtorek miesiąca jest sprawowana Nowenna do św. Maksymiliana, w każdy drugi wtorek jest oddawana cześć relikwiom.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.