Bp Piotrowski zaprasza na uroczystość patronki miasta (zapowiedź)
05 maja 2022 | 11:58 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W Kielcach z okazji dnia odpustu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, obchodzonego 7 maja – została wznowiona wielowiekowa tradycja miejskiej procesji różańcowej, zawierzenia miasta Maryi i błogosławieństwa dla wspólnoty mieszkańców.
„Serdecznie zapraszam duszpasterzy wraz z wiernymi, szczególnie należącymi do grup maryjnych i czcicielami Matki Bożej – na uroczystości, które odbędą się w sobotę – 7 maja w bazylice katedralnej w Kielcach” – pisze w komunikacie bp Jan Piotrowski. O godz. 19.00 będzie sprawowana Msza święta, a następnie, jak informuje biskup „udamy się w procesji różańcowej ulicami Kielc i zawierzymy nasze miasto i jego mieszkańców naszej Patronce” – zachęca bp Piotrowski. Uroczystościom będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup Andrzej Kaleta.
Kult obrazu Matki Bożej Łaskawej sięga początków XVII wieku. W 1600 r. kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, który jest czczony jako Cudowny Obraz Pani Łaskawej Kieleckiej. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem to dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.
Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626 r. W XVII wieku pojawił się na nim napis: „Matka Boża Łaskawa Kielecka”. Wizerunek był koronowany w 1630 roku, później ufundowano dla niego srebrną sukienkę.
W 1730 r. Madonnę umieszczono w specjalnym ołtarzu ufundowanym przez biskupa Felicjana Konstantego Szaniawskiego. W 1757 r. Obraz odnowił ks. Antoni Brygierski, znany malarz XVIII-wieczny.
Z biegiem lat rozrastało się nabożeństwo różańcowe do tego stopnia, że w połowie XIX wieku przeniesiono uroczystość odpustową, którą od wieków odprawiano w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na pierwszą niedzielę października. Na odpusty różańcowe do Kielc ściągały tłumy z bliższej i dalszej okolicy: od Suchedniowa i Wąchocka do Buska i Stopnicy i od Bielin, do Radoszyc i Włoszczowy. Ilość komunikujących w tym dniu przekraczała liczbę 3.000 wiernych.
Gdy proboszczem katedry został ksiądz Mieczysław Jaworski, (późniejszy biskup pomocniczy ordynariusza kieleckiego), kult związany z majowym odpustem, na nowo się ożywił. Powstała pieśń o Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej, której autorem jest Wacław Wilk-Wilczyński, a muzykę skomponował Jerzy Rosiński: „W prastarej kieleckiej świątyni…”
Jan Paweł II będąc w Kielcach 3 czerwca 1991 r. koronował słynący łaskami obraz Maryi. Na zakończenie Eucharystii w Masłowie Papież powiedział: „Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. Owa koronacja przypada w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców”.
Od 2016 r. w każdą sobotę jest odprawiana Nowenna do Matki Bożej Łaskawej. Codziennie o każdej porze dnia wchodząc do bazyliki katedralnej można spotkać ludzi modlących się przed Jej cudownym obrazem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.