Bp Piotrowski: życie konsekrowane stanowi cenny dar
03 lutego 2018 | 13:56 | Kelce / dziar Ⓒ Ⓟ
– Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą dla Kościoła, ale stanowi cenny dar także obecnie oraz dla przyszłości ludu Bożego. Jest ono głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją – mówił w sobotę bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej w Kielcach z okazji diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.
W homilii biskup nawiązał do zadań apostolskich wynikających z obecnego roku duszpasterskiego i jego hasła „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, jako „szczególnego zadania osób konsekrowanych”.
Zaapelował również o pielęgnowanie wskazań płynących z rad ewangelicznych. – Z duchowości zbudowanej na takim ewangelicznym materiale musi wypłynąć strumień gorliwej pracy apostolskiej, która nigdy nie wątpi w sens rad ewangelicznych, największego trudu i niespodziewanej ofiary – podkreślał.
Mszę św. w bazylice poprzedziło spotkanie osób konsekrowanych w Wyższym Seminarium Duchowym. Była jutrznia, medytacja oraz rozważanie.
W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego (salezjanie, pallotyni, Koinonia św. Pawła), dwa instytuty świeckie (Instytut Świecki Chrystusa Króla, Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko).
Intensywnie rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. – Obecnie w diecezji kieleckiej żyje i posługuje sześć dziewic konsekrowanych, dziewięć wdów, jeden wdowiec, a jedenaście wdów przygotowuje się do konsekracji. W minionym 2017 r. przybyły dwie kandydatki – mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wyjaśnia, że jest to zjawisko charakterystyczne dla ostatnich ponad 20 lat, od momentu, gdy Jan Paweł II w 1996 r. ogłosił encyklikę „Vita Consecrata”.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został wprowadzony w 1997 r. przez św. Jana Pawła II. Jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.
Osoby konsekrowane w diecezji kieleckiej realizują różne charyzmaty; posługują w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej oraz katechizują.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.