Bp Piotrowski: życie konsekrowane to życie modlitwy, ofiary i służby
02 lutego 2021 | 13:14 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Życie konsekrowane to życie modlitwy, ofiary i pokornej służby w dziełach miłosierdzia – mówił dzisiaj biskup kielecki Jan Piotrowski przewodnicząc Mszy św. w kaplicy MB Łaskawej, w kieleckiej bazylice. W homilii nawiązał do polskiej tradycji św. MB Gromnicznej oraz przypomniał istotę życia konsekrowanego i misję, którą spełniają osoby konsekrowane.
– Dla wielu pokoleń wiernych święto Ofiarowania Pańskiego było znane jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Jego znakiem była gromnica trzymana w rękach polskich kobiet, matek, panien i naszych zacnych babć. Od lat to święto jest Dniem Osób Życia Konsekrowanego wśród zakonnych kapłanów i braci. Pozostaje z nami gromnica – znak zaufania do Matki Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela – mówił bp Piotrowski.
Zwrócił uwagę na sens życia konsekrowanego, na szczególny znak, jakim jest ono dla współczesnego świata.
– Dziś wiele osób zadaje pytania: czy takie życie ma sens? Odpowiedź daje nam św. Jan Paweł II, który napisał, że „życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i nauczaniu Chrystusa Pana, jest darem Boga Ojca, udzielonym Jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego” – zauważył biskup kielecki.
Zaznaczył, że osoby konsekrowane spełniają liczne dzieła miłosierdzia oraz angażują się w obronę życia. – Życie konsekrowane to życie modlitwy, ofiary i pokornej służby w dziełach miłosierdzia na misjach, w różnych sytuacjach, gdzie siostry nie przebiegają ulic z transparentami domagając się bzdurnych spraw dla siebie, ale ofiarują swoje miejsca i swoje ręce w domach pomocy społecznej, szpitalach, czy domach chorych dzieci – podkreślał w homilii.
Zauważył zarazem, że są to inicjatywy stojące w sprzeczności z „pragmatyzmem tego świata”.
– Zdajemy sobie sprawę, że pragmatyczny duch świata ma inne widzenie ludzkiej rzeczywistości, dlatego jeszcze niedawno zamykano klasztory, mordowano zakonnice i zakonników, ale przecież tym nie ulepszono świata – mówił biskup.
Zwrócił także uwagę na znaczenie modlitwy , za osoby konsekrowane i za świat.
– Dziś najbardziej potrzeba modlitwy, ponieważ jest ona jedynym skutecznym lekarstwem na uleczenie świata z jego licznych histerii, nienawiści, pogardy do tego, co Boże – podkreślał biskup kielecki.
W diecezji kieleckiej w 13 zgromadzeniach męskich jest 115 zakonników, a w 26 zgromadzeniach żeńskich – ponad 300 sióstr zakonnych. Funkcjonuje także jeden żeński instytut świecki, 17 wdów i sześć dziewic konsekrowanych oraz jeden wdowiec, który złożył przyrzeczenia jako pierwszy w Polsce. Jest też jedna pustelnica. Do konsekracji przygotowuje się kolejna, druga pustelnica, a także dwie dziewice i 13 wdów.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został wprowadzony w 1997 r. przez św. Jana Pawła II. Jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.
W polskiej tradycji święto jest potocznie zwane dniem Matki Boskiej Gromnicznej. Od starożytności czczono pamięć dnia, w którym Maryja przyniosła do Świątyni Jerozolimskiej Dzieciątko Jezus.
Uroczystość upamiętniająca ten fakt już w IV wieku obchodzona uroczyście w Rzymie, w kolejnych stuleciach została wzbogacona w procesję ze światłami – jako nawiązanie do tekstu z Ewangelii św. Łukasza (2,32). Za cesarza Justyniana obowiązywała w całym państwie (od 542). Z czasem, pod wpływem szczególnych jej obchodów sprawowanych w Rzymie u MB Większej, nabrała charakteru święta maryjnego.
Dzisiaj zbierane są też ofiary na potrzeby zakonów klauzurowych. W diecezji kieleckiej są one: w Świętej Katarzynie (barnardynki), Chęcinach (bernardynki), Kielcach (karmelitanki) i Imbramowicach (norbertanki).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.