Bp Płoski wziął udział w uroczystościach upamiętniających E. Małaczewskiego
23 listopada 2008 | 16:23 | ks. zk Ⓒ Ⓟ
Uroczystości upamiętniające Eugeniusza Małaczewskiego – żołnierza Wojska Polskiego w Rosji, armii polskiej w Murmańsku, Armii gen. Józefa Hallera i wreszcie uczestnika wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku – odbyły się 23 listopada w Zakopanem. Biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Najświętszej Rodziny. Na cmentarzu parafialnym został poświęcony nagrobek żołnierza-poety.
W kazaniu biskup przybliżył życie i twórczość Eugeniusza Małaczewskiego. Przypomniał, że po wybuchu rewolucji październikowej wstąpił on do tworzących się polskich jednostek wojskowych w Rosji i był dowódcą kompanii w 1 Korpusie Polskim generała Dowbór-Muśnickiego, a później w 3 Korpusie Polskim. Po jego rozbrojeniu samodzielnie przedzierał się ku wojskom alianckim nad Morzem Białym. Podczas tej wędrówki był kilkakrotnie aresztowany i skazany na rozstrzelanie. Zdołał zbiec i dotarł do Archangielska, do alianckich wojsk biorących udział w walce z bolszewikami. Małaczewski przybył do Polski z armią generała Hallera, którego był adiutantem podczas wojny polsko-bolszewickiej. W sierpniu 1920 r. bronił Warszawy, a później wziął udział w pościgu za cofającą się Armią Czerwoną. Zmarł w Zakopanem 19 kwietna 1922 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowotarskiej.
Bp Płoski podkreślił, że Małaczewski, choć żył tylko 25 lat, pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari.
Biskup poświęcił nagrobek Eugeniusza Małaczewskiego.
W tym roku ukazały się „Utwory zebrane” Eugeniusza Małaczewskiego, w opracowaniu Krzysztofa Piechocińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.