Drukuj Powrót do artykułu

Bp Polak: co dla nas znaczy, że Chrystus zmartwychwstał?

04 kwietnia 2010 | 08:25 | bkg Ⓒ Ⓟ

Co to dla nas znaczy, że Chrystus Zmartwychwstał? W czym ta radosna nowina o zmartwychwstaniu będzie nam dopomagać? Czy choć trochę bardziej uwierzymy w to, że od kiedy Chrystus zmartwychwstał przyciągnie miłości jest silniejsze od przyciągania nienawiści? I czy będziemy tego świadkami? – pytał bp Wojciech Polak podczas liturgii Wigilii Paschalnej, której przewodniczył w parafii św. Jakuba Większego Ap. w Sokolnikach k. Wrześni.

Gnieźnieński biskup pomocniczy odwołując się do nauczania papieża Benedykta XVI stwierdził, że współczesnemu człowiekowi trudno zrozumieć, co znaczy słowo zmartwychwstanie. Nie mieści się ono bowiem w ludzkim doświadczeniu i dlatego jego przesłanie pozostaje często niepojęte lub w najlepszym wypadku jest traktowane jako coś, co należy do przeszłości.

„Co się stało tej nocy? Co się stało, że oto my, chrześcijanie, ludzie ochrzczeni uważamy tę noc i Wigilię Paschalną za matkę wszystkich świętych wigilii? Co się stało?” – pytał bp Polak.

Odpowiedź – jak dalej tłumaczył – jest zdecydowana, klarowna i prosta. Jest wypełnieniem Jezusowej zapowiedzi, że Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie. I zmartwychwstał. Skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani.

Bp Polak wskazywał, że jedynie Chrystus Zmartwychwstały może pomóc nam odkrywać i odzyskiwać prawdziwe i ostateczne motywy naszego życia, naszej nadziei i naszego świadectwa miłości.

„W naszym świecie, który tak często zatruty jest śmiercionośną trucizną egoizmu, rywalizacji, szaleńczej wręcz pracy, w której się bez reszty zatracamy, w świecie codziennej walki o przetrwanie, On, Zmartwychwstały, pozwoli nam odnajdywać pokój i radość, pełnię życia i miłości. Tylko w Nim ma swoje ostateczne źródło i swoją moc nasze świadectwo miłości” – podkreślił bp Polak, dodając, że świadectwa tego oczekują rodziny, parafie i społeczności, w których przyszło nam żyć.

„Tego świadectwa oczekuje Kościół, oczekują wasi najbliżsi, wasze dzieci i wasza młodzież, aby swoje życie oprzeć na Chrystusie i zawierzyć je właśnie Temu, który zmartwychwstał i idzie z nami” – mówił na koniec bp Polak.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.