Bp Polak przejął urząd sekretarza generalnego KEP
10 listopada 2011 | 11:00 | aw / pm Ⓒ Ⓟ
Nie sami siebie tu postawiliśmy, a Bóg – mówił abp Józef Michalik 9 listopada w Warszawie. W siedzibie Episkopatu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z okazji przekazania Sekretariatu przez abp Stanisława Budzika swojemu następcy bp. Wojciechowi Polakowi.
W obecności pracowników Sekretariatu Episkopatu abp Michalik mówił, że praca całego zespołu płynie spokojnie i cicho, i tak jak wody wypływające ze świątyni z wizji proroka Ezechiela, jej efekty dopływają do najbardziej oddalonych parafii w Polsce, do ludzi, którzy nie wiedzą, kto wypracował dane stanowiska i dokumenty. Metropolita przemyski zacytował kard. Newmana, który miał świadomość, że wykonuje pracę, którą Bóg powierzył tylko jemu. – Nie sam siebie tu postawiłem, a Bóg – pisał.
– Bp Stanisław był narzędziem, oddanym całkowicie realizacji swoich zadań – mówił o dotychczasowym sekretarzu generalnym abp Michalik. Dodał, że dla abp Budzika nie było spraw drugorzędnych, we wszystko angażował się i wykonał wiele prac dzięki temu, że wkładał w nie serce. Teraz, gdy jest już metropolitą lubelskim, też może powtórzyć, że nie sam wybrał miejsce, w którym się znalazł, a Bóg powierza mu kolejną pracę, którą tylko on może wykonać. A im więcej krzyża będzie w nowym miejscu, tym radośniejsze zmartwychwstanie – zapewnił kaznodzieja.
Witając następcę abp. Budzika, bp. Wojciecha Polaka, abp Michalik przypomniał, że też znalazł się w miejscu, w którym postawił go Bóg, pożegnał się z archidiecezją gnieźnieńską i pracą na rzecz Polonii i mimo wahania, przyjął urząd. Przewodniczący Episkopatu zacytował też przypowieść o Starcu Pustyni, który został biskupem i Bóg objawił mu, że na nowym stanowisku będą pomagać mu ludzie, tak jak na pustyni pomagał mu Bóg. – Zawsze obok byli, są i będą ludzie, więc w górę serca – zakończył abp Michalik zapewniając o swojej modlitwie.
Dziękując za życzliwość dotychczasowy sekretarz generalny Episkopatu abp Budzik powiedział, że w Kościele trwa nieustanna sztafeta, przekazywanie pałeczki urzędu swojemu następcy. Dziękował też pracownikom Sekretariatu za dobrą, zjednoczoną i solidarną drużynę, zapewnił, że z takim trenerem jak abp Michalik i z taka drużyną wszyscy pomyślnie zakończą bieg i będą mogli powtórzyć za św. Pawłem: „w dobrych zawodach wystąpiłem”.
Bp Polak został wybrany sekretarzem Episkopatu podczas obrad 356. zebrania plenarnego KEP, jakie miało miejsce w Przemyślu w dniach 14 – 16 października br.
Bp Wojciech Polak święcenia prezbiteratu przyjął 22 lata temu, natomiast sakrę biskupią 4 maja 2003 r. i był wówczas najmłodszym biskupem na świecie. Jego dewizą biskupią są słowa „Dominum confiteri Iesum” (Jezus jest Panem) a stolicę tytularną Monte di Numidia – istniejąca w pierwszych wiekach chrześcijaństwa stolica diecezji w północno-wschodniej części dzisiejszej Algierii.
Bp Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie ukończył uzyskaniem w 1988 r. stopnia magistra w zakresie teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.
W latach 1989-1991 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy.
Studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, czyli Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Odbył tam studia licencjackie, a następnie obronił pracę doktorską na temat eklezjalnego wymiaru grzechu i pojednania w posoborowym nauczaniu Kościoła. Po powrocie do Polski ks. Polak rozpoczął w 1995 r. wykłady z teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, jednocześnie pełniąc tam funkcję prefekta, a od 1 sierpnia 1999 r. do 2003 r. – rektora.
Jan Paweł II mianował go 8 kwietnia 2003 r. biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego.
W latach 2006 – 2011 pełnił pięcioletnią kadencję przewodniczącego Europejskiej Służby dla Powołań (European Vocation Service) delegata CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ds. powołań.
W 2009 r. bp Polak został wybrany członkiem Rady Stałej KEP. Natomiast 26 listopada 2009 r. bp Polak został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski delegatem ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Po wyborze bp. Polaka na sekretarza generalnego Episkopatu, na delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej wybrany został bp Wiesław Lechowicz , biskup pomocniczy tarnowski.
W ramach Episkopatu Polski bp Polak jest członkiem Komisji Duchowieństwa KEP oraz członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.