Bp R. Nann: pojednanie to najważniejszy cel wizyty papieża w Peru
19 stycznia 2018 | 13:47 | Watykan, Lima / tom (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Podczas swojej wizyty w Peru Franciszek spotka się z głęboko podzielonym społecznie krajem i będzie się starał wnieść znaczący wkład w narodowe pojednanie – uważa bp Reinhold Nann. W rozmowie z watykańskim portalem „Vatican News” ten pochodzący z Niemiec hierarcha, stojący na czele prałatury terytorialnej Caraveli, wyjaśnił: „Papież chce pokazać, że pojednanie prowadzi przez dialog, zawsze pobudza do dialogu, nawet między poróżnionymi frakcjami, a jest ich w Peru wiele”. Franciszek będzie przebywał w Peru do 21 stycznia.
Bp Nann od lat pracuje w peruwiańskiej dżungli wśród rdzennych jej mieszkańców, a jego prałatura należy do najbiedniejszych w tym kraju.
Jego zdaniem Peru jest naznaczone „wieloma przepaściami, które trzeba zasypać”. „Społeczeństwo dzieli się na biednych i bogatych, nowoczesnych i tradycjonalistów, miasto i wieś, poróżnione grupy etniczne, a także dzieli się politycznie na prawicę i lewicę, zwolenników i przeciwników kontrowersyjnego byłego prezydenta Alberto Fujimoriego. Po zakończeniu długiej wojny domowej z udziałem marksistowsko-komunistycznego Świetlistego Szlaku i Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru (MRTA) przed 20 laty, nie doszło do prawdziwego pojednania” – powiedział hierarcha i dodał: „Pierwszym cudem papieża w Peru byłoby doprowadzenie do pojednania narodowego”.
Biskup zwrócił uwagę, że sytuacja społeczno-polityczna stała się jeszcze bardziej skomplikowana z powodu ułaskawienia tuż przed Bożym Narodzeniem byłego prezydenta Fujimoriego, skazanego na 25 lat za korupcję i zbrodnie na lewackich partyzantach i opozycji. 79-letni obecnie były szef państwa został ułaskawiony ze względu na stan zdrowia. Jednak większa część Peruwiańczyków uważa, że obecny prezydent Pedro Pablo Kuczynski w ten sposób odwdzięczył się zwolennikom Fujimoriego, którzy ocalili go od usunięcia z urzędu przez parlament z powodu poważnych zarzutów o korupcję.
Zdaniem bp. Nanna ułaskawienie, które doprowadziło do protestów i zamieszek ulicznych, budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia praw człowieka, gdyż byłemu prezydentowi udowodniono popełnienie kilku zbrodni. Biskup wyraził obawy, że po tym „ukartowanym targu” prezydent Kuczynski będzie w przyszłości jeszcze bardziej izolowany, a kryzys polityczny w kraju pozostanie nierozwiązany.
„Papież znajdzie w Peru wielki posłuch ze swoimi przestrogami przed korupcją, o czym często wspominał wcześniej” – powiedział prefekt Caraveli. Zwrócił uwagę, że członkowie prawie wszystkich partii politycznych, a także w praktyce wszyscy byli prezydenci są uwikłani w skandal korupcyjny związany z firmą budowlaną Odebrecht, która w Peru i innych krajach Ameryki Łacińskiej w ostatnich 20 latach otrzymywała prawie wszystkie główne kontrakty w budownictwie drogowym i na realizację innych dużych projektów państwowych. „Spadło zaufanie do polityki. Społeczeństwo jest przekonane, że cały kraj jest skorumpowany” – powiedział bp Nann. „Kiedy papież Franciszek mówi o korupcji jako największym złu społeczeństwa, to w obecnym czasie całkowicie przemawia wprost do serc ludzi” – dodał.
„Ze szczególną nadzieją na wizytę papieża czeka rdzenna ludność dżungli” – stwierdził biskup. Zwrócił uwagę, że o wielkim szacunku, jakim darzy ona Następcę św. Piotra, świadczy fakt, że ostatnio jedno z plemion duży obszar, na którym mieszka, nazwało imieniem Franciszka. „Ludy Amazonii nigdy nie były traktowane poważnie przez społeczeństwo. Do tej pory po prostu nikt się z nimi nie liczył. Oczekują one szacunku i wsparcia dla własnych inicjatyw ” – zaznaczył rozmówca portalu watykańskiego, wieloletni ich duszpasterz, należący do Ruchu Szensztackiego. Przypomniał, że Kościół katolicki jest również zobowiązany do okazania większej solidarności z mniejszościami etnicznymi, a przede wszystkim do ich poznawania. Zwrócił uwagę, że ważnym wkładem w lepsze ich zrozumienie będzie kongres przywódców plemiennych w Puerto Maldonado, na którego zakończenie 19 stycznia przybędzie Ojciec Święty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.