Bp Rakoczy: Betlejem przypomina, że najważniejsze jest bogactwo serca
25 grudnia 2011 | 02:13 | rk Ⓒ Ⓟ
Nie dla Siebie Bóg stał się jednym z nas i nie dla jakieś idei Maryja zrodziła Syna – mówił bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył Mszy świętej Pasterskiej w sanktuarium kościoła pw. św. Jakuba Starszego w Szczyrku.
Liturgia w malowniczym kościółku, podniesionym w ubiegłym roku do godności sanktuarium zgromadziła m.in. licznych pielgrzymów, turystów i czcicieli św. Jakuba. Akompaniament muzyczny zapewniły podczas modlitwy góralskie kapele.
Biskup podkreślał w homilii, że Boże Narodzenie przypomina, iż Bóg uczy, jak iść do ludzi z bogactwem serca, tak by ono nie onieśmielało i „było dostępne dla ludzi dobrej woli, dla każdego i każdej z nas”.
„To wielka umiejętność, często trudna dla naszych wygórowanych ambicji. Poraniony grzechem człowiek za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę i dlatego pozorami wielkości usiłuje zakryć swoją wewnętrzną pustkę” – dodawał ordynariusz i zaznaczał, że w noc Bożego Narodzenia Bóg przypomina też, że wewnętrzne bogactwo serca jest ważniejsze niż zewnętrzna oprawa życia.
„To jedna z ważnych lekcji, jakiej udziela nam Syn Boga leżący w żłobie na sianie. To lekcja dla wszystkich, którzy bogactwo dostrzegają jedynie w pałacach” – podkreślał kaznodzieja.
Bp Rakoczy zaapelował, by radością Bożego Narodzenia starać się żyć każdego dnia. „My, którzyśmy zobaczyli narodzenie Chrystusa nie możemy żyć jak ludzie przygnębieni, bo Chrystus jest nasza radością także pośród trudności, kryzysów i cierpienia” – mówił hierarcha i składał życzenie bożonarodzeniowe także do widzów na całym świecie, którzy mogli oglądać transmisję Mszy św. Pasterskiej z kościoła pw. św. Jakuba Starszego w Szczyrku dzięki TVP Polonia.
Drewniana świątynia w Szczyrku, jedna z najpiękniejszych w diecezji bielsko-żywieckiej, została wybudowana w latach od 1797 roku do 1800 roku. Kościół ma trzy ołtarze. Ołtarz główny poświęcony jest patronowi kościoła. Po lewej stronie świątyni znajduje się ołtarz Serca Jezusowego, po prawej stronie – ołtarz z XVII –wiecznym obrazem św. Jana Nepomucena – drugiego patrona parafii, erygowanej w 1787 roku na dworze cesarskim w Wiedniu.
Wewnątrz kościoła znajduje się późnobarokowa ambona, chrzcielnica z 1800 roku, a obok drzwi wejściowych stoją kamienne kropielnice pochodzące z około 1800 roku. Na ścianach wiszą barokowe obrazy m.in. wizerunek świętego Jakuba i stacje drogi krzyżowej z 1814 roku. Kościół posiada też monstrancję i kielich z 1675 roku pochodzący ze zlikwidowanego klasztoru w Nowym Sączu, puszkę z 1767 roku, lichtarze późnobarokowe z 1775 roku, ornat z 1800 roku, stułę zrobioną z pasa polskiego, dwie kapy i dzwon z 1691 roku, który przekazano po kasacji klasztoru sióstr norbertanek z Nowego Sącza”.
Na chórze znajdują się zabytkowe organy, na wieży kościoła wisi zaś dzwon z 1691 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.