Bp Rakoczy odebrał tytuł honorowego obywatela Kęt
09 listopada 2012 | 19:33 | rk Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kętach ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy odebrał z rąk samorządowców akt nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Kęty. W ten sposób uznano szczególne zasługi hierarchy dla Ziemi Kęckiej, wyrażając w szczególności wdzięczność za pomoc w staraniach o zgodę Stolicy Apostolskiej na przyznanie miastu na patrona św. Jana z Kęt.
Uchwałę o uhonorowaniu biskupa podjęto podczas sesji 5 października br. W czasie dzisiejszej uroczystości wręczenia aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Kęty ordynariusz zwrócił uwagę, że wiele znanych postaci Kościoła było związanych z Kętami.
„Kiedy widzi się na raz tyle uświęcających to miejsce osób, nie sposób nie popaść w głęboką zadumę i nie rzec w duchu: zaiste Kęty to ojczyzna błogosławionych i świętych” – mówił biskup i zapewniał, że przyznane mu wyróżnienie traktuje jako wezwanie do jeszcze większej służby dla dobra całej społeczności Kęt.
„Wszystko, co czynię ze względu na swój urząd i misję, czynię z miłości do Chrystusa i Jego Kościoła. Ta miłość dotyczy każdego człowieka, którego spotykam na drodze mojego posługiwania, i każdej wspólnoty” – dodawał.
Laudację na cześć biskupa Rakoczego wygłosił burmistrz Kęt Tomasz Bąk. Akt honorowego obywatelstwa wręczył duchownemu przewodniczący kęckiej Rady Miasta, Eugeniusz Zawadzki. W uroczystości oprócz radnych uczestniczyli też księża, zakonnicy i zakonnice z kęckich parafii i klasztorów.
31 października 2010 roku św. Jan Kanty został oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta. Słynny średniowieczny teolog i patron akademików, choć powszechnie kojarzony z Kętami, nigdy przedtem oficjalnym patronem miasta nie był. Działacze Towarzystwa Miłośników Kęt wspólnie z władzami miejskimi złożyli wniosek za pośrednictwem kurii bielsko-żywieckiej do watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznanie św. Jana Kantego patronem Kęt oraz ustanowienie dnia 20 października świętem patrona miasta.
Z Kętami związane są także takie postaci jak żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku zapomniana kandydatka na ołtarze, świątobliwa Ludwika, bł. Celina Borzęcka, św. Józef Bilczewski czy matka Maria Łempicka, założycielka tutejszego klasztoru klarysek od Wieczystej Adoracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.