Drukuj Powrót do artykułu

Bp Rakoczy w Skoczowie: być człowiekiem sumienia to znaczy ciągle się nawracać

12 listopada 2018 | 09:42 | rk | Skoczów Ⓒ Ⓟ

Słowa św. Jan Pawła II o sumieniu przypomniał bp senior Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 11 listopada br. Mszy św. za Ojczyznę w skoczowskim kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nieopodal miejsca, gdzie padły słynne słowa, wygłoszone na Kaplicówce 22 maja 1995 roku, hierarcha powtórzył za papieżem Polakiem, że być człowiekiem sumienia oznacza wymagać od siebie i podnosić się z własnych upadków.

Bp Rakoczy przypominając słowa Jana Pawła II z Kaplicówki, wyjaśnił, że bycie człowiekiem sumienia wymaga wysiłku ciągłego nawrócenia i podnoszenia się z własnych upadków. Powtórzył za papieżem, że bycie człowiekiem sumienia oznacza zaangażowania się w budowanie „królestwa Bożego, królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, społecznościach, w których żyjemy, oraz w naszej Ojczyźnie”. Zacytował słowa świętego papieża, tłumaczące, że taka postawa oznacza także troskę o dobro wspólne, nie zamykanie oczu „na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności”.

„O taką wolność dla Polski i Polaków, w stulecie odzyskania niepodległości prosimy słowami pięknej modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, oddając się w opiekę Bożą. Módlmy się, aby było jak najlepiej” – dodał bp Rakoczy i zaapelował, aby kształtować swoje życie, zgodnie z wolą Boga Stwórcy i Odkupiciela, z chrześcijańskim powołaniem i godnością dzieci Bożych.

W kazaniu emerytowany przypomniał rolę Kościoła w pracy nad odrodzeniem ducha narodu pozbawionego politycznej wolności. Wspomniał w tym kontekście sylwetkę św. ks. Zygmunta Szczęsny Felińskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W Eucharystii z udziałem licznych księży dekanatu skoczowskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu, parlamentu, władz samorządowych i reprezentanci różnych instytucji i organizacji. Nie zabrakło duchownych i przedstawicieli lokalnego Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.