Bp Rakoczy: zwycięstwo św. Maksymiliana w KL Auschwitz było kolejnym zwycięstwem Chrystusa
03 kwietnia 2011 | 14:09 | rk Ⓒ Ⓟ
Zwycięstwo św. Maksymiliana, który oddał swe życie za współwięźnia, jest podobne do zwycięstwa Chrystusa – mówił 3 kwietnia w Harmeżąch biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył Eucharystii na zakończenie 10. Dni Kolbiańskich. Tematem kolejnego z dorocznych spotkań w podoświęcimskim Centrum św. Maksymiliana było dawanie świadectwa o Chrystusie na wzór św. Maksymiliana.
Wspólnie z ordynariuszem niedzielną Mszę św. w kościele pw. Matko Bożej Niepokalanej celebrowali m.in. o Wiesław Pyzio OFMConv, wikariusz warszawskiej prowincji franciszkanów; gwardian Niepokalanowa o. Stanisława Piętka OFMConv oraz gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Adam Czerwonka OFMConv.
W homilii bp Rakoczy zwrócił uwagę, że o. Kolbe oddając życie za Franciszka Gajowniczka 14 sierpnia 1941 roku, zwyciężył dzięki swej głębokiej wierze w Boga. „70 lat temu dokonało się prawdziwe zwycięstwo człowieka. Zwycięstwo przez wiarę, która rodzi miłość Boga i bliźnich, jedyną miłość, miłość największą – gotową życie położyć za brata swego” – podkreślał ordynariusz, przypominając też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Oświęcimiu 7 czerwca 1979 r.
Biskup zauważył, że zwycięstwo o. Kolbego dokonało się w miejscu zbudowanym na nienawiści do Boga i człowieka. „Jakże to zwycięstwo jest podobne do zwycięstwa Chrystusa, jakże do niego zbliżone! Czy nie jest w istocie jeszcze jedno Jego zwycięstwo – zwycięstwo Boga w człowieku i przez człowieka” – podkreślał hierarcha.
„Czyż nie jest tak, że Bóg chciał, by poprzez heroiczny czyn o. Maksymiliana przejrzeli ci, którzy w swej ślepocie skazywali na śmierć głodową niewinnych ludzi. Dlaczego nie potrafili z tego skorzystać?” – pytał biskup, nawiązując do niedzielnego czytania z Ewangelii św. Jana o uzdrowieniu ślepego od urodzenia.
Na 10. Dni Kolbiańskie, które 1 kwietnia otworzył prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv, złożyły się konferencje, dyskusje i modlitwy. Wzięło w nich udział około 200 osób, w tym prelegenci z Polski i Włoch. Organizatorami byli: Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i franciszkanie.
O. Piotr Cuber OFMConv, asystent prowincjała ds. Rycerstwa Niepokalanej przypomniał w rozmowie z KAI, że w tym roku mija 70. rocznica męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i z tej racji polskie prowincje Zakonu Franciszkanów i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosili rok 2011 Rokiem św. Maksymiliana.
„Pomyśleliśmy sobie, że warto by było, by przy okazji dbania o niegaszenia ducha św. Maksymiliana Kolbego, skupić się na tym, jak my dziś, współcześnie żyjący Rycerze Niepokalanej, naśladowcy św. Maksymiliana, powinniśmy włączać się aktywnie w propagowanie jego idei” – zauważa franciszkanin.
Instytut Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego został założony we Włoszech w 1954 roku przez franciszkanina – o. Luigiego Faccendę. Od 25 marca 1992 roku jest instytutem świeckim na prawach papieskich. Misjonarki mogą żyć w swoich domach rodzinnych, mieszkać samotnie lub we wspólnocie. Domy Instytutu znajdują się we Włoszech, w USA, Argentynie, Boliwii, Brazylii, Luksemburgu, a od 1994 roku również w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.