Bp Regmunt do osób konsekrowanych: świat oczekuje waszego świadectwa
03 lutego 2010 | 10:51 | kk Ⓒ Ⓟ
Osoby konsekrowane z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej spotkały się 2 lutego z bp. Stefanem Regmuntem na Mszy św. w gorzowskiej katedrze. Dzień Życia Konsekrowanego był okazją do odnowienia ślubów.
Bp Stefan podkreślił, że to dzień wielkiej modlitwy i wielkiego dziękczynienia za osoby, które zdecydowały oddać swoje życie Chrystusowi. – Osoby konsekrowane gromadzą się w świątyniach katedralnych, aby wypraszać siły i moc. Aby to życie konsekrowane było świadectwem miłości Chrystusa. Każda diecezja cieszy się, gdy na swoim terenie ma siostry i braci zakonnych bo oni użyźniają ziemię przez swój styl życia, modlitwę i świadectwo – mówił biskup.
W Polsce jest ok. 40 tys. osób konsekrowanych. – Ten zastęp osób życia konsekrowanego jest wielkim skarbem Kościoła. W diecezji mamy 20 domów zakonów żeńskich i 10 domów męskich. To wszystko za mało chciałoby się mieć więcej – przypomniał hierarcha.
Biskup podkreślił, że na terenie diecezji szczególnym świadkami miłości Chrystusa są zgromadzenia zakonne. – Trwajmy więc realizując swoje zakonne zobowiązania, a realizując te zobowiązania pamiętajmy, że świat oczekuje waszego świadectwa – mówił.
Wspólna modlitwa osób konsekrowanych odbyła się także w zielonogórskiej konkatedrze. Tu modlitwie przewodniczył o. Piotr Kwiecień CM, który na co dzień posługuje jak ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Wraz z siostrami, ojcami i braćmi zakonnymi modliła się s. Faustyna przełożona domu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Zielonej Górze. Siostry posługują przy parafii pw. św. Jadwigi od 1995 roku. Służą w parafii i na katechezie. Zdaniem przełożonej dzisiejsza modlitwa to powrót do pierwszego zachwytu miłością Chrystusa, a także potwierdzenie tej miłości przez odnowienie ślubów. – Spotkanie to także okazja do integracji z osobami, które swoje życie zdecydowały się poświęcić Panu Jezusowi. To bardzo radosny czas bo możemy zobaczyć jak jest nas wiele i jak wieloma charyzmatami służymy dla Kościoła – powiedziała w rozmowie z KAI s. Faustyna.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracują m.in. pallotyni ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, z kolei ojcowie z Towarzystwa św. Franciszka Salezego duszpasterzują na placówkach w Kaławie, Szczańcu i Lubrzy, a Zakon Braci Mniejszych w klasztorze we Wschowie. Kanonicy regularni ze Zgromadzenie Księży Kanoników Regularnych Laterańskich posługują w parafii w Drezdenku, Niegosławiu i Rąpinie. W diecezji pracują też m.in. kapucyni, franciszkanie konwentualni, oblaci, redemptoryści i werbiści. Jednym z najdłużej służących zgromadzeń na terenie kościoła zachodniej Polski są Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo, którzy są m.in. w Drągowinie, Dzietrzychowicach, Gozdnicy, Iłowej, Paradyżu, Przewozie, Skwierzynie, Słubicach, Trzcielu, Wymiarkach i Witoszynie.
Ponad dwa razy więcej posługuje w diecezji żeńskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Na rzecz chorych w głogowskim Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II służą siostry ze wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Siostry ze zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego służą na katechezie, w parafiach, w seminarium duchownym oraz kurii biskupiej. Natomiast siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego posługują w Gorzowie Wlkp., Rokitnie, Nowym Kurowie, a od niedawna także w Hospicjum im. Jana Pawła II w Zielonej Górze. W diecezji istnieje m.in.: Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek, Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, Zgromadzenie Sióstr Rodziny Tebańskiej, Zgromadzenie Sióstr Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki i Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.