Bp Regmunt: kapelan jest posłany także do niewierzących
27 września 2012 | 22:30 | kk Ⓒ Ⓟ
W Rokitnie odbyło się 27 września szkolenie formacyjne dla kapelanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracujących w szpitalach, hospicjach i domach społecznej opieki oraz księży zaangażowanych w dzieła pomocy chorym i niepełnosprawnym. Z 47 księżmi spotkał się bp Stefan Regmunt, który jest przewodniczącym KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Na szkolenie złożyła się formacja duchowa i intelektualna. Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem biskupa zielongórsko-gorzowskiego Stefan Regmunta. „Tylko kapelan, który prezentuje głęboką wiarę i ma zaufanie do Boga może w tej dziedzinie posługi duszpasterskiej coś dobrego zrobić” – mówił biskup w homilii. „Podczas tych dni formacji chcemy sobie przypomnieć, że nasza posługa odbywa się w ramach powołania, które otrzymujemy od Boga i które wypełniamy w Kościele względem innych. Otrzymujemy to powołanie nie dla siebie, ale dla osób chorych i cierpiących” – mówił biskup zielonogórsko-gorzowski.
Zdaniem kaznodziei kapelan musi chronić się przed oziębłością religijną,bo w przeciwnym wypadku jego przesłanie staje mało czytelne. „Kapelan musi być człowiekiem wiary. Stając przed chorym musi być rozpoznawany jako człowiek wierzący” – podkreślił bp Regmunt.
Biskup przypomniał także, że kapelan jest posłany do każdego chorego, zarówno do człowieka wierzącego i niewierzącego. „W pracy kapelana musi być obecny wymiar ewangelizacyjny i misyjny” – zaznaczył biskup zielonogórsko-gorzowski.
Po Mszy św. odbyła się część wykładowa. Ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia, mówił na temat wyzwań nowej ewangelizacji w kontekście posługi kapelanów w placówkach leczniczych i opiekuńczych. Natomiast ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów poruszył kwestię interakcji osobowych pomiędzy kapelanem a pacjentem. Z kolei ks. Arkadiusz Zawistowski, członek krajowej rady duszpasterstwa służby zdrowia, omówił zagadnienia związane z zespołową opieką duszpasterską w praktyce szpitalnej.
Na koniec części wykładowej Ewa Jaskólska, dyrektor Bonifraterskiego Centrum Rehabilitacji w Marysinie-Piaskach, wraz z ks. Piotrem Krakowiakiem oraz ks. Andrzejem Pielą, duszpasterzem zdrowia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przedstawili doświadczenia Szkoły Opieki Duszpasterskiej św. Jana Bożego w Krakowie.
Po południu odbyły się warsztaty i ćwiczenia komunikacji z pacjentem na podstawie podręcznika „Rozmowy o raku”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.