Bp Regmunt na Światowy Dzień Chorego: nie obawiajmy się namaszczenia chorych
27 stycznia 2012 | 17:32 | wm/im Ⓒ Ⓟ
O wartości sakramentu spowiedzi i namaszczenia chorych w czasie choroby mówi bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, w liście na Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego. „Wierni często kojarzą ten sakrament z bezpośrednim przygotowaniem na śmierć, tymczasem ma on pomóc powrócić do zdrowia” – podkreśla biskup zielonogórsko-gorzowski.
Biskup w liście skierowanym do diecezjan cytuje także słowa orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego, w którym papież zwraca uwagę na wartości i znaczenie sakramentu pokuty i pojednania oraz sakramentu namaszczenia chorych w trudnym okresie choroby i cierpienia.
Wielu ludzi chorych, nawet tych, którzy regularnie uczęszczają w niedzielę we Mszy św., tłumaczy się, że wyspowiadają się, kiedy będą już zdrowi – zauważa bp Regmunt i zwraca uwagę, że Ojciec Święty w swoim Orędziu przypomina, że Bóg czeka na swoje dzieci, szuka ich, wzywa je, by zgromadziły się wokół Jego stołu, radośnie uczestnicząc w święcie przebaczenia i pojednania.
Tegoroczne Orędzie Ojca Świętego zawiera również przypomnienie o szczególnej roli sakramentu namaszczenia chorych. Wierni często kojarzą ten sakrament z bezpośrednim przygotowaniem człowieka na śmierć. Uważają, że przyjęcie namaszczenia chorych przyspieszy ich odejście z tego świata. Tymczasem ten sakrament ma pomóc choremu powrócić do zdrowia, ma pomóc właściwie spojrzeć na przeżywane doświadczenie życiowe, jakim jest choroba i uzdolnić do ofiarowania swego cierpienia w intencji ludzi, którzy potrzebują Bożej pomocy – tłumaczy bp Regmunt.
W Światowy Dzień Chorego – zwraca też uwagę biskup – wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Lourdes i jednocześnie przywołujemy na pamięć znajdujące się tam wielkie Sanktuarium, do którego zmierzają tysiące chorych pielgrzymów, aby prosić Maryję o wstawiennictwo u Jej Syna, Jezusa Chrystusa, Lekarza dusz i ciał.
Światowy Dzień Chorego wzywa nas do traktowania z szacunkiem i miłością osób chorych w naszych domach, w parafiach, w szpitalach. Wskazuje też, jak potrzebni są ci wszyscy, którzy otrzymali szczególną misję troski o chorych: kapelani szpitalni, duszpasterze, nadzwyczajni szafarze Komunii św. – przypomina przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia. – Potrzebni są również wrażliwi na cierpienie wierni świeccy: członkowie rodziny chorego, lekarze, pielęgniarki, osoby zaangażowane w wolontariat, członkowie ruchów i stowarzyszeń kościelnych, którzy będą przypominali chorym o potrzebie troski o zdrowie duszy. Zachęcajmy chorych do korzystania ze spowiedzi, do przyjmowania sakramentu namaszczenia chorych. Zadbajmy o to, aby w ostatnich godzinach ziemskiego życia był przy nich kapłan, który udzieli im Komunii św. – apeluje biskup.
Bp Regmunt dziękuje też pracownikom służby zdrowia, rodzinom, które opiekują się chorymi w domu, oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób służą ludziom chorym, dostrzegając w nich cierpiące oblicze Jezusa. – Niech dobry Bóg wynagrodzi Wasz trud obfitością swoich darów – napisał w liście skierowanym do diecezjan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.