Drukuj Powrót do artykułu

Bp Regmunt: wolność jest darem, ale jednocześnie zadaniem

11.11.2017 , wm, Gorzów Wielkopolski, 11-11-2017 Ⓒ ℗

„Wolność jest darem, ale jednocześnie zadaniem. Mamy je wykonać Polsce, aby była silną, niepodległą, godną, dumną” – powiedział bp diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Stefan Regmunt, podczas Mszy św. w dniu wojewódzkich obchodów narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie Wielkopolskim. Po Eucharystii wyruszył pochód ulicami miasta do skweru Wolności, pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance.

W uroczystości udział brali m.in przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem, miejskich z prezydentem Jackiem Wójcickim, służby mundurowe, poczty sztandarowe.

Bp Regmunt w homilii przypomniał czasy zniewolenia Polaków przez zaborców i o trudnej drodze jaką przechodzili przodkowie zmierzając ku niepodległości. – Jest to czas, w którym wspominamy bohaterów i ich rodziny, tradycje patriotyczne i Kościół, który podtrzymywał mowę polską i nadzieję narodu.

– Kochać swoją ojczyznę, to nie tylko dobrze o niej mówić, ale również dla jej rozwoju działać. Myśl i czyn stały u podstawy w odzyskanie niepodległości przez Polaków w 1918 r. Tylko wtedy, kiedy będziemy przyszłość budować z poszanowaniem zasad Bożych możemy liczyć na szczególną Boską opiekę – podkreślił duszpasterz, przypominając, że ten dzień świętowania powinien skłaniać do radości i przyjaźni. Byśmy mogli sobie wzajemnie przebaczać, a jednocześnie godzić się na to, by budować ojczyznę na mocnych fundamentach.

Bp zakończył kazanie słowami „Dekalogu Polaka” napisanego przez Zofię Kossak – Szczucką, cytując m.in.: „Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego”.

W tym roku po raz pierwszy religijne uroczystości niepodległościowe odbywają się poza katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na lipcowy pożar fary, której wieża jest obecnie remontowana, Msza św. odprawiona została u ojców kapucynów w tzw. „Białym Kościele”.

Na obchody Święta Niepodległości składają się koncerty, pokazy, biegi. O godz. 16.30 na placu przed katedrą rozpocznie się inscenizacja patriotyczna w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy z towarzyszeniem miejskiego Chóru „Cantabile”.

Na terenie skweru Wolności znajduje się miasteczko harcerskie, na którym odbędą się pokazy Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Barwach XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich i sprzętu wojskowego, wystąpią kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Gorzowska Orkiestra Dęta. Zaplanowano także Bieg Niepodległości.

Także w Filharmonii Gorzowskiej dziś i jutro odbędą się dwa wydarzenia niepodległościowe związane z obchodami narodowej rocznicy.

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. W przyszłym roku będzie to już 100. rocznica. Po okresie rządów komunistycznych w Polsce, kiedy to obchody były zakazane, ustawą z 15 lutego 1989 r. przywrócono Święto Niepodległości.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.