Bp Rojek: Polska nie jest własnością ludzi sprawujących władzę
03 maja 2012 | 20:16 | pab Ⓒ Ⓟ
Z okazji święta Konstytucji 3 Maja Mszy św. w intencji ojczyzny w przemyskiej archikatedrze przewodniczył biskup pomocniczy Marian Rojek. W kazaniu podkreślał, że Polska nie jest własnością ludzi sprawujących władzę, choć oni często uzurpują sobie takie prawo.
– Na nowo w naszej ojczyźnie przeżywamy egoistyczną pazerność i partyjną pychę, gdyż ten, kto ma władzę, zachowuje się tak, jakby to wszystko tylko do niego należało. Jest przekonany o tym, że Polska i Polacy są do jego dyspozycji. Nas, którzy mieszkamy na tej ziemi między Bałtykiem a Tatrami i tutaj właśnie chcemy żyć, tu chcemy wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa, ten przedstawiciel władzy, uzurpujący sobie prawo do decydowania o tym ogrodzie, traktuje jak zło konieczne – mówił bp Rojek.
Stwierdził także, że „obecnie są ludzie, którzy zdradzają ojczyznę i niszczą to, co przez lata było zbierane, budowane i pielęgnowane w polskiej, patriotycznej i religijnej tradycji niezłomnych ludzi, mieszkających na tej ziemi”.
– To, co posiadamy i czym się szczycimy, jest nierozerwalnie związane z chrześcijaństwem. Zostało zbudowane na fundamencie Chrystusowego krzyża, którego nie pozwolimy sobie wydrzeć, ani zamienić na nietolerancję wobec wierzących – powiedział bp Rojek.
– Nigdy nie zostaniemy osamotnieni w naszym działaniu, gdy będziemy trzymać się Chrystusowego krzyża – zapewniał zgromadzonych w archikatedrze.
W czasie przemówień przy kamieniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja prezydent Przemyśla Robert Choma i senator Andrzej Matusiewicz z PiS przypominali, że pierwsza konstytucja już na wstępie zawierała odniesienie do Boga, a uznając wolność i tolerancję religijną podkreślała znaczenie religii katolickiej, „jako niosącej wartości, które zbudowały państwo polskie i towarzyszyły im przez wieki rozwoju”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.