Bp Roman Marcinkowski przechodzi na emeryturę
13 kwietnia 2017 | 12:36 | Płock / mp, BP KEP / wer Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek przyjął w Wielki Czwartek rezygnację biskupa pomocniczego diecezji płockiej Romana Adama Marcinkowskiego ze względu na osiągnięcie przezeń w lutym br. wieku emerytalnego, 75 lat. Bp Marcinkowski ma za sobą 52 lata kapłaństwa i 32 lata posługi biskupiej w Płocku. Decyzję Ojca Świętego ogłosił 13 kwietnia Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.
Podczas 32-letniej posługi biskupiej bp Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 210 tys. osobom i poprowadził ponad 20 serii rekolekcji dla kapłanów w różnych diecezjach. Zgodnie ze swoją dewizą biskupią, by idąc, nauczać (Euntes docete), w sposób szczególny angażował się w prace dotyczące katechezy w diecezji i na terenie Polski oraz w duszpasterstwo rodzin. Koordynował m.in. opracowanie „Katechizmu Płockiego”, zbierającego prawie 300 katechez, które pomagały wiernym w zrozumieniu treści Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Biskup Roman Adam Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 w Szczutowie koło Sierpca. W 1965 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, przyjmując 13 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w parafiach diecezji płockiej. W 1974 zrobił specjalizację katechetyczną a w 1976 r. magisterium na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1974-80 był diecezjalnym wizytatorem religii, a w latach 1974-85 pracował także jako diecezjalny duszpasterz rodzin.
W latach 1980-91 pełnił funkcję dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Jest redaktorem podręczników do nauki religii i wielu artykułów z dziedziny katechetyki. Organizował diecezjalne pielgrzymki i rekolekcje dla młodzieży oraz szkolenia dla katechetów. Do chwili obecnej systematycznie współpracuje ze szkołami i placówkami oświatowymi. W stanie wojennym opiekował się osobami internowanymi i ich rodzinami. Angażował się w prace Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Od roku 1990 jest prepozytem (przewodniczącym) Kapituły Katedralnej Płockiej.
Czytaj także: Papież przyjął rezygnację bp. Romana Marcinkowskiego
Dnia 28 lutego 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia; za swe zawołanie biskupie nominat przyjął słowa „Euntes docete” – Idąc nauczajcie. Sakry udzielił mu 13 kwietnia 1985 w bazylice katedralnej w Płocku prymas Polski kard. Józef Glemp. Jedną z inicjatyw bp. Marcinkowskiego było przewodniczenie zespołowi, który opracował „Katechizm Płocki” – dzieło ułatwiające zrozumienie prawd wiary katolickiej i skomplikowanych twierdzeń zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje członka Komisji Wychowania Katolickiego oraz opiekuna Legionu Maryi.
Bp Roman Marcinkowski jest też m.in. honorowym obywatelem Szczutowa, posiada medal „Zasłużony dla Mazowsza” oraz medal honorowy NSZZ Policjantów.
13 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Romana Marcinkowskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji płockiej.
Kanon 401 – § 1. Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że „Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję”, a kanon 411 wyjaśnia, iż gdy chodzi o zrzeczenie się urzędu, to do biskupa koadiutora i pomocniczego mają zastosowanie te same przepisy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.