Bp Romaniuk: Eucharystia szkołą miłości
30 marca 2018 | 09:33 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Eucharystia jest szkołą miłości i odpowiedzialności za innych – podkreślił bp senior Kazimierz Romaniuk. Pierwszy pasterz diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Liturgii Wieczerzy Pańskiej w katerze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Obrzędu umycia nóg dokonał bp Romuald Kamiński. We Mszy św. wzięli także udział abp Henryk Hoser oraz bp Marek Solarczyk.
W homilii bp Romaniuk podkreślił wartość Eucharystii zwracając uwagę, że jej zapowiedzią była żydowska Pascha. – Podobnie jak naród wybrany przywiązywał wagę do przepisów prawa, tak dziś Kościół poprzez dokładne przepisy liturgiczne dokłada starań, by Msza św. była właściwie sprawowana, a nie jak to zdarzało się niekiedy w pierwszych latach po Soborze Watykańskim II – powiedział duchowny.
Przyznał, że wartość Komunii św. w ludzkim życiu najmocniej uzmysławiają osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które tęsknią za możliwością pełnego uczestnictwa w Eucharystii. – Ze względu jednak na swoje wcześniejsze wybory, nie mogą przyjąć Chrystusowego Ciała i Krwi pod postaciami chleba i wina – zwrócił uwagę bp senior.
Wspomniał o nierozerwalnym związku łączącym Eucharystię z sakramentem kapłaństwa oraz podkreślił, że powołanie jest tajemnicą Bożej miłości. – Jezus wszedłszy na Górę i przywołał tych których chciał, by byli z Nim i by się uczyli, jak wydobywać świat z mocy szatana. To była Jego decyzja i Jego inicjatywa – powiedział bp Romaniuk. Przyznał, że tajemnicą, tyle że nie Bożą – są odejścia niektórych z grona uczniów Jezus Chrystusa.
Nawiązując do spadku powołań do kapłaństwa, zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji młodzieży, by nie bała się odpowiadać na Boże zaproszenie. – Jezus wyraźnie nakazał nam modlić się o żniwiarzy, a więc o nowe i święte powołania do kapłaństwa, których tak bardzo nam dziś potrzeba – powiedział duchowny.
Podkreślił, że prawdziwa miłość opiera się na szukaniu dobra drugiego człowieka, zaś miarą tej miłości jest osobista troska o zbawienie. – Jeśli ktoś rzeczywiście miłuje siebie, to będzie czynił wszystko, by osiągnąć szczęście wieczne. O to powinniśmy troszczyć się również w życiu drugiego – oświadczył bp Romaniuk.
Powiedział, że odpowiedzią na fundamentalne pytanie o cel i sens życia jest Krzyż Jezusa Chrystusa: „Sama jego symbolika pokazuje nam program chrześcijańskiego życia, który opiera się na miłości Boga i miłości drugiego człowieka”.
W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej obrzędu umycia nóg czyli tzw. mandatum dokonał pasterz diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński. We Mszy św. wzięli także udział abp Henryk Hoser oraz bp Marek Solarczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.