Drukuj Powrót do artykułu

Bp Romaniuk: krzyż miejscem zwycięstwa Syna Człowieczego

22 kwietnia 2011 | 10:13 | mag Ⓒ Ⓟ

Krzyż nie jest miejscem klęski, ale zwycięstwa Syna Człowieczego – podkreślił bp Kazimierz Romaniuk.
Pierwszy biskup diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył koncelebrze podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.

W homilii hierarcha przypomniał że podstawowym zadaniem kapłana jest sprawowanie Najświętszej Ofiary i głoszenie Dobrej Nowiny. – Msza św. winna być celebrowana, aż do powtórnego przyjścia Jezusa – mówił bp Romaniuk.

Odwołując się do słów Jana Ewangelisty biskup senior podkreślił, że śmierć Chrystusa na Krzyżu była Jego wywyższeniem. W związku z tym, jak zaznaczył hierarcha, ludzkie cierpienie nie jest jedynie dramatem czy tragedią człowieka, która przynosi pytanie: „dlaczego?”, ale to „szansa naszego wyniesienia, która nas uszlachetnia”.

Bp Romaniuk zwrócił także uwagę na potrzebę gotowości do podjęcia wysiłku apostolskiego, czego wyrazem – jak zaznaczył – był Jezusowy gest umycia uczniom nóg. Hierarcha tłumaczył przy tym, że choć sam gest znano i praktykowano w czasach Chrystusa, to jednak w tym konkretnym przypadku kojarzy się raczej ze słowami proroka Izajasza, który mówił o błogosławionych stopach głosicieli chwały Boga.

W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej gest umycia uczniom nóg wykonał biskup diecezji warszawsko-praskiej, abp Henryk Hoser.

Wczorajsza Msza św. rozpoczęła Triduum Paschalne. Dziś wieczorem Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie przewodniczył bp. Stanisław Kędziora.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.