Bp Ryczan: cieszą się Polacy wierzący, niewierzący, obojętni
01 maja 2011 | 19:16 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj cieszą się wszyscy Polacy: wierzący, niewierzący i obojętni” – mówił bp Kazimierz Ryczan w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach podczas odpustowego święta, będącego zarazem diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Eucharystię w diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia celebrowało kilkudziesięciu kapłanów – dziekanów i proboszczów z Kielc i parafii podkieleckich. Wśród wiernych byli chorzy i niepełnosprawni, a Msza św. była tłumaczona na język migowy.
Bp Ryczan w homilii rozważał znaczenie Miłosierdzia Bożego, które Bóg objawił światu na pośrednictwem św. s. Faustyny i wyniesionego dzisiaj na ołtarze Papieża – Polaka. Nazwał Jana Pawła II „apostołem Bożego Miłosierdzia”, a dzisiejszy dzień – radością dla świata, a szczególnie dla nas, Polaków. Podkreślił, że dzisiaj cieszą się wszyscy rodacy, szkoły, uczelnie, miasta, którym patronuje Jan Paweł II. Zastanawiał się nad sensem słowa „miłosierdzie”, które dla wielu dzisiaj wydaje się być archaiczne – zastępuje się je chętnie słowem „sprawiedliwość”. Tymczasem, zdaniem biskupa Ryczana – w dzisiejszym świecie „poniżana jest godność ludzi (…), rośnie nienawiść między narodami (…), świat stoi na krawędzi samozniszczenia (…), lekceważy się prawdę w życiu publicznym”.
„Miłosierdzie Boże jest czymś więcej niż sprawiedliwością, jest usynowieniem” – zauważył bp Ryczan. – „W dniu Twojej beatyfikacji mogę kontemplować tę tajemnicę i nie mogę się jej nadziwić…” – podkreślał biskup kielecki, wzywając wiernych do realizowania miłosierdzia w życiu indywidualnym, społecznym, w działalności wolontaroatu.
Wierni zebrani w kościele, odnowili akt zawierzenia Miłosierdziu Bożemu – jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.