Bp Ryczan do konsekrowanych: Konsekracja jest darem dla wspólnoty i Kościoła
02 lutego 2011 | 13:20 | kdob Ⓒ Ⓟ
Wierni świeccy, zakonnice i zakonnicy oraz członkinie Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, wdowy i dziewice konsekrowane modlili się w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego w bazylice katedralnej na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana.
„Konsekracja jest darem dla wspólnoty i Kościoła. Jest darem Jezusowego Ducha. To on wybiera, powołuje i konsekruje” – mówił bp Ryczan w Dzień Życia Konsekrowanego. Podkreślał, że osoby konsekrowane oddają wszystko Chrystusowi, a Chrystus oddaje tę konsekrację, śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa ludziom, „tym szczęśliwym, nieszczęśliwym, chorym, samotnym i ubogim”. Zaznaczył, że w wczasach komunistycznych osoby konsekrowane były napiętnowane w społeczeństwie. Przypomniał, że kiedyś zabierano domy zgromadzeniom zakonnym, likwidowano placówki zakonne, „dziś ukazuje się siostry jako osoby dybiące na majątki ziemskie” – mówił. Bp kielecki modlił się za wszystkie osoby konsekrowane, by wytrwały w wierności Chrystusowi.
Z bp. Ryczanem Eucharystię sprawował ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w diecezji kieleckiej, ks. Stanisław Kowalski – proboszcz parafii katedralnej. Przy ołtarzu zgromadziło się kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
W czasie Mszy św. osoby konsekrowane trzymając w dłoniach zapalone świece odnowiły śluby i przyrzeczenia zakonne. Darem ołtarza były złożone przez przedstawicielki zgromadzeń zakonnych konstytucje zgromadzeń zakonnych oraz ofiara na misje.
Obecnie w diecezji kieleckiej posługuje 358 sióstr zakonnych, 72 zakonników, 2 dziewice konsekrowane, 3 wdowy konsekrowane, jeden wdowiec – pierwszy w Polsce. Do konsekracji przygotowują się: 4 wdowy i 4 dziewice. W Instytucie Świeckim Chrystusa Króla jest 28 członkiń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.