Bp Ryczan: dziś święto chrześcijańskiej nadziei
15 sierpnia 2011 | 12:08 | dziar Ⓒ Ⓟ
Świętem nadziei chrześcijańskiej – nazwał bp Kazimierz Ryczan dzisiejszą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która również jest dniem święta Wojska Polskiego. Przewodnicząc głównym uroczystościom w kościele garnizonowym w Kielcach, z udziałem władz miejskich, wojewódzkich i formacji wojskowych oraz kombatanckich – biskup przestrzegał zarazem przed „zabawą żołnierzykami”.
W homilii przypomniał m.in., że odwaga polskiego żołnierza pozwoliła na ocalenie „Europy przed zalewem komunizmu”. Przestrzegał rządzących, że „nie wolno bawić się żołnierzykami” nawiązując do katastrofy smoleńskiej, w której „oskarżono wojsko, a tego robić nie wolno, z tego śmieje się cały świat”.
Biskup podkreślił, iż powinniśmy pokładać ufność w Maryi Wniebowziętej, która oczekuje nas w niebie i tam „wyjdzie nam na spotkanie”.
Wniebowzięta „wyjdzie na spotkanie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz wszystkim ofiarom katastrofy”. Zdaniem hierarchy – wyjdzie na spotkanie obrońcom ojczyzny zamęczonym na dalekiej Syberii, w obozach pracy PRL i na terenie misji pokojowych czasów współczesnych. „Przyjdą do Niej z lasów, więzień NKWD, przyjdzie ks. Skorupka (…), ks. Popiełuszko (…), przyjdą działacze niepodległościowi i Jan Paweł II” – mówił bp Ryczan.
„Dziś święto nadziei chrześcijańskiej, bo na spotkanie moje i twoje wyjdzie Maryja z macierzyńskim spojrzeniem” – podkreślił biskup kielecki.
We Mszy św. w kościele garnizonowym uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka–Koruba, wicemarszałek Piotr Żołądek, przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki, posłowie, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, policjanci, delegacje szkół militarnych i licznie przybyli kielczanie. Po Eucharystii jej uczestnicy prowadzeni przez konny szwadron kawalerzystów przemaszerowali pod pomnik Czwórki Legionowej na uroczysty apel pamięci.
O godz. 15 w parku miejskim rozpocznie się "Żołnierski festyn". W programie są m.in. występy artystyczne, konkursy, pokazy pojazdów wojskowych, sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, a także przejażdżki w ułańskim siodle oraz degustacja żołnierskiej grochówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.