Bp Ryczan: na przeżywanie Misterium Zbawienia należy się przygotować
09 marca 2011 | 19:19 | dziar Ⓒ Ⓟ
– „Na przeżywanie Misterium Zbawienia należy przygotować siebie, nasze rodziny i parafie” – mówił bp Kazimierz Ryczan w homilii podczas liturgii Środy Popielcowej w kieleckiej bazylice. Bp kielecki przypomniał wielowiekową tradycję obrzędów pokutnych w Kościele oraz analizował proces chrześcijańskiego nawrócenia, do którego dzisiaj wzywa Ewangelia.
Podkreślił, że to, „co dzisiaj przeżywamy, jest jedynie pozostałością po dawnych obrzędach pokutnych”.
Dotyczyły one pokutników publicznych i obrzędowego wykluczania ich ze społeczności wiernych – poprzez wyprowadzanie ich przez biskupa w pokutnych strojach za kościelną bramę, co było praktykowane od IV do X stulecia. Potem Kościół złagodził „dyscyplinę pokutną”, a od średniowiecza posypywaniu głów popiołem poddawali się wszyscy, od monarchów po prostych ludzi.
Bp Ryczan zwrócił także uwagę na ciągłość procesu nawracania się, który dotyczy całego życia człowieka.
Nawracanie odbywa się dzięki modlitwie i na modlitwie, gdy „staję przed Bogiem i otwieram moje serce”. – „Praktyki można udawać, np. zawrzeć ślub w celach politycznych, nawrócenia przed Bogiem udawać nie można” – mówił podkreślając, że Jezus „wciąż czeka na Nikodemów i szuka zagubionych owiec”.
Biskup kielecki zauważył, że nawrócenie dzieje się dzięki słuchaniu Bożego słowa, które ma ogromną moc. Dlatego bali się go komuniści Rosji sowieckiej i komuniści polscy. Współczesny liberalizm i sekularyzm z powodu głoszenia Słowa Bożego zwalcza katolickie środki przekazu, np. Radio Maryja, które proponuje słuchaczom wspólną modlitwę. Bp Ryczan przypomniał także, że nawróceniu towarzyszą i sprzyjają: modlitwa, post, jałmużna, do których Kościół wzywa szczególnie w Wielkim Poście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.