Drukuj Powrót do artykułu

Bp Ryczan w drugą rocznicę tragedii smoleńskiej: kłamstwo, które poszło w świat

10.04.2012 , dziar Ⓒ ℗

„Naród ma prawo do pytań i do odpowiedzi” – mówił w drugą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem bp Kazimierz Ryczan. Ordynariusz kielecki wygłosił homilię podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach, sprawowanej za spokój duszy 96 przedstawicieli polskiej elity politycznej, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Bp Ryczan katastrofę pod Smoleńskiem nazwał „największą tragedią ostatniego wieku (…), w której zginął dojrzały owoc polskiej polityki (…), dowódcy formacji wojskowych i budowniczy niepodległej ojczyzny”.
Kaznodzieja pytał, dlaczego „polskie ręce” nie mogły układać ofiar w trumnach do wiecznego snu, dlaczego nie mogło być przy nich polskich matek, ojców, synów.

„Nie żądamy niczego, tylko prawdy o tym nieszczęściu” – mówił biskup kielecki. Zwrócił także uwagę na rosyjskie mataczenia i zadziwiającą go „tajemnicę państwową”, co wywołało u niego „smutek”. Zauważył, że doszło do „kłamstwa ludzi bez skrupułów, które poszło w świat”.

Parlamentarzystów, prezydenta i premiera Polski jako „emanację narodu” wezwał do tego, aby dłużej nie milczeli w tej sprawie. Zdaniem biskupa kieleckiego, „czas nie łagodzi bólu, ale go potęguje”, tym bardziej, że po 70 latach nadal nie znamy całej prawdy o Katyniu.

„Druga rocznica nie jednoczy, ale dzieli, a nad grobem nie można być podzielonym” – mówił bp Ryczan wzywając zarazem do „wyciągania wniosków”.

Podkreślił także nadzieję wynikającą z Bożego miłosierdzia oraz wezwanie do gotowości na śmierć, wypływające z prawd wiary. „Czy chciałeś Panie Boże nami wstrząsnąć, czy to Twój głos skierowany do Polaków o potrzebie gotowości do ofiary z życia?” – pytał hierarcha. Zapewnił o modlitwie oraz o pamięci o rodzinach ofiar, wymieniając prezydencką parę: Marię i Lecha Kaczyńskich oraz posła ziemi świętokrzyskiej – Przemysława Gosiewskiego.

Msza św. z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli środowisk niepodległościowych, kieleckiego seminarium i żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz ok. 1500 wiernych, odbyła się przy ołtarzu udekorowanym flagami narodowymi i polskim godłem.

Po Mszy św. liczne delegacje składały wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową w murze okalającym bazylikę katedralną. Tablica powstała jako dar kielczan, z inicjatywy miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.