Bp Salaterski: Trwać w szkole Maryi to przyjąć dar życia
08 września 2020 | 16:42 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Trwać w szkole Maryi to przyjąć dar życia – mówił bp Stanisław Salaterski podczas Mszy św. odpustowej w bazylice katedralnej w Tarnowie. 8 września przypada uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tarnowskiej katedrze to dzień odpustu i początek Tygodnia Maryjnego. Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Narodzenia jest także patronką diecezji tarnowskiej.
Każde życie jest wyzwaniem i darem – podkreślił w homilii bp Stanisław Salaterski. – Trzeba o tym przypomnieć, bo dziś ludzie chcieliby wszystko mieć pod kontrolą, nawet rodzącego się człowieka i tak go zmodyfikować, żeby spełnił wszystkie oczekiwania i aspiracje rodziców. Znamy próby takiego modyfikowania, które wiodły niejednego przez obóz koncentracyjny, znamy te próby i dzisiaj. Znamy dramat selekcji, której dokonuje człowiek często z wyrachowania i zapomnienia o tym, jak wielki dar jest w poczętym człowieku, decydując o aborcji albo eutanazji tych, którzy w ekonomicznym rozumieniu żyją za długo i nie opłaca się w nich inwestować – dodał.
Dziś w katedrze rozpoczyna się Tydzień Maryjny. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wierni i duchowni będą modlić się m.in. za chorych, starszych, cierpiących z powodu różnych trudności życiowych, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za synod, rodziny, dzieci, młodych i osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.
Każdego dnia przed Pietą modlą się nie tylko mieszkańcy Tarnowa, ale i okolic. Słynąca łaskami, barokowa figura Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z XVII w. Nic nie wiadomo o jej twórcy i fundatorze, a nawet o czasie sprowadzenia jej do katedry. Liczne wota umieszczone na ścianach w pobliżu Piety świadczą o Jej wyjątkowym kulcie i o wypraszanych łaskach.
Przed Pietą modlił się Ojciec św. Jan Paweł II podczas pobytu w Tarnowie w 1987 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.