Bp Semeraro o słowach papieża: to nie jest otwarcie na małżeństwa homoseksualne
23 października 2020 | 11:23 | pb (KAI/repubblica.it) | Watykan Ⓒ Ⓟ
To nie jest otwarcie na małżeństwa homoseksualne – tak o słowach papieża Franciszka z filmu dokumentalnego „Francesco” mówi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro.
„Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do społecznego współżycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – powiedział papież.
Biskup Semeraro przestrzegł przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków z tej wypowiedzi, gdyż Franciszek mówi po prostu, że osoby tej samej płci, które zdecydowały się na stabilną formę wspólnego życia, mają prawo do ochrony tego wyboru. – Ale nie otwiera się w żaden sposób na małżeństwa między homoseksualistami, dobrze wiedząc, że nie może może być pomieszania między rodziną, jakiej chciał Bóg, która jest związkiem mężczyzny i kobiety, otwartym na prokreację, a wszelkimi innymi typami związków – wyjaśnił hierarcha.
Przyznał, że papież „po raz pierwszy zabiera wprost głos w tej sprawie, ale jego słowa podążają ścieżką wcześniej wytyczoną, szczególnie w adhortacji apostolskiej «Amoris laetitia»”. Pisał w niej, że rzeczowniki są ważniejsze od przymiotników, czyli że „osoby liczą się bardziej niż ich historyczne uwarunkowania”. – Wszyscy, w tym homoseksualiści, mają prawo obywatelstwa w Kościele – zaznaczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Zwrócił uwagę, że oprócz tego, co papież powiedział, trzeba zwrócić uwagę na to, czego nie mówi. – Nie wychodzi poza to, co Kościół zawsze mówił i potwierdzał. Franciszek nie zniekształca nauczania Kościoła, jest mu wierny. Dobrze wie, co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego i to podziela – podkreślił bp Semeraro.
Wskazał, że sakramentalne małżeństwo nie jest dla Kościoła jedynie „kontraktem prawnym”, lecz czymś więcej i papież „nie odrzuca tego «więcej»”, co jest samą istotą małżeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.