Bp Skworc dziękuje policjantom za codziennej trud i pomoc obywatelom
29 lipca 2011 | 20:12 | tk Ⓒ Ⓟ
Za trud włożony w służbę człowiekowi i pomoc świadczoną obywatelom na co dzień dziękował dziś policjantom bp Wiktor Skworc. Podczas Mszy sprawowanej w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu z okazji 92. rocznicy powołania policji, biskup tarnowski życzył funkcjonariuszom, by Bóg błogosławił im zarówno w świąteczne jak pochmurne dni ich służby.
Biskup podkreślił w homilii, że codzienna służba policji jest walką ze złem, z przekraczaniem norm społecznego współżycia i obowiązującego prawa. Odwołując się do słów przysięgi, jaką każdy policjant wypowiada hierarcha zaznaczył, iż „wielu policjantów w przeszłości dało i dzisiaj również daje wymowne świadectwo wierności złożonej przysiędze, pieczętując je ofiarą z własnego życia”.
Bp Skworc zwrócił uwagę, że kiedy we wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana przez Niemcy i Związek Radziecki „złożona przez policjantów przysięga została poddana dramatycznej próbie”. Zaznaczył, że we wrześniu 1939 roku na terenie kraju zginęło blisko 3 tysiące policjantów, a do niewoli sowieckiej dostało się prawie 12 tysięcy. Ponad 6 tysięcy policjantów zostało zamordowanych wiosną 1940 roku w Twerze i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach w Miednoje; groby policjantów II Rzeczypospolitej są również w Katyniu – przypomniał bp Skworc.
Ordynariusz tarnowski zaznaczył, że „niejednokrotnie równie trudna okazuje się ta codzienna wierność i troska o przestrzeganie prawa w czasach wolności, często nadużywanej i wykorzystywanej do działań bezprawnych czy poza prawnych”. Zwrócił przy tym uwagę, że trzeba na nowo odkryć zapominane relacje między prawem a etyka i moralnością. „Prawo powinno iść zawsze razem z prawością; z prawością prawodawcy i prawością obywateli” – podkreślił bp Skworc.
Biskup tarnowski zwrócił uwagę na znaczenie duszpasterstwa policji, „aby przed prawem – szła prawość i etyka policjantów” bowiem „bez nich na nic się zdadzą wewnętrzne regulaminy, zrządzenia itd.". Podkreślił, że „człowieka bez moralnego kręgosłupa łatwiej skorumpować, nie tylko finansowymi instrumentami, aby odebrać mu czystość i pokój sumienia, ostatecznie uzależnić”.
Bp Skworc zwrócił uwagę, że policjanci są odbierani w społeczeństwie jako grupa zawodowa, charakteryzując się „kompetencją, hartem ducha i stanowczością”, zaś aby wykonywać ten zawód, „trzeba dziś odwagi, kompetencji i poświęcenia”.
„Niech w waszym życiu spełnią się słowa przypomnianego dziś psalmu: 'Niech Bóg się zmiłuje nad wami i wam błogosławi, niech wam ukaże pogodne oblicze’ – w dni świąteczne i w dni pochmurne waszej służby” – zakończył swoją homilie bp Wiktor Skworc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.