Bp Skworc: zatroszczmy się o środowisko i edukację ekologiczną
01 stycznia 2010 | 16:17 | eb / maz Ⓒ Ⓟ
O poszanowanie środowiska naturalnego zaapelował 1 stycznia ordynariusz diecezji tarnowskiej. Bp Wiktor Skworc mówił w katedrze, że potrzeba dziś kultury życia w świecie stworzonym, opartej na odpowiedzialności, solidarności, umiarze i roztropności.
W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój, biskup przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. W homilii wskazywał, że niszczenie środowiska naturalnego przyczynia się do niszczenia człowieka i struktur społecznych, uniemożliwiając korzystanie z praw człowieka, takich jak prawo do życia, żywienia, zdrowia i rozwoju.
Ze smutkiem stwierdził, że „przyczyną tych zjawisk w świecie jest często człowiek cywilizacji zachodniej, który przez firmy i korporacje nadal prowadzi działalność kolonialną, wykorzystując egoistycznie najuboższych i ich ziemię. A grzechy człowieka białego wobec mieszkańców Afryki – popełniane od wieków po dziś – są niepoliczalne”.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podkreślił, że w Afryce, Azji i Ameryce Południowej wiele osób doświadcza niesprawiedliwości z powodu degradacji środowiska naturalnego. Bp Skworc wspominał też o „uchodźcach ekologicznych”, którzy ze względu na zniszczenie środowiska muszą opuścić nieraz z całym dobytkiem swoją ojcowiznę. Kaznodzieja mówił ponadto, że musimy pamiętać o rdzennych mieszkańcach lasów tropikalnych, którym zabiera się ziemię i niszczy środowisko, które stabilizowało od wieków sytuację klimatyczną na ziemi. „To wszystko z woli zysku i zbicia majątku na nielegalnym handlu drewnem” dodał bp Skworc.
W homilii ubolewał, że nadal ludzie muszą cierpieć z powodu braku dostępu do zdrowej wody z powodu zatrucia rzek i zbiorników wodnych. Ponadto wspominał ludzi, którzy żyją w rejonie konfliktów zbrojnych, związanych z walką o dostęp do bogactw naturalnych, co jest codziennością Afryki.
Bp Skworc dodał, że w ostatnim czasie widać znaczące postępy w trosce o środowisko naturalne, m.in. dzięki wzmożonej edukacji ekologicznej. Podkreślił, że jednak od wiedzy do działania i postępowania chroniącego na co dzień środowisko naturalne, droga jeszcze daleka.
„Zaśmiecone ulice, przydrożne rowy, lasy traktowane jak wysypiska śmieci; tzw. reklamówki wirujące na wietrze pod każdą szerokością geograficzną, zasypane sztucznymi kwiatami cmentarze; czasem nawet kościoły; degradacja obszarów przemysłowych i rolnych; zanieczyszczanie wód ściekami z domowych kanalizacji; kłusownictwo; bezmyślne narażanie lasów i łąk na pożary, to tylko niektóre z obrazów braku odpowiedzialności za świat stworzony – nasz dom doczesny” wymieniał bp Skworc.
Kaznodzieja dodał, że rodzina, która jest pierwszą szkołą miłości do drugiego człowieka powinna uczyć także szacunku względem środowiska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.