Bp Śmigiel: Bóg o nas pamięta
20 czerwca 2019 | 15:05 | rc, xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ
Bóg wychodzi na ulice, byśmy pamiętali i daje świadectwo, że On pamięta – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w toruńskiej katedrze Świętych Janów.
W Eucharystii uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego i licznie zgromadzeni wierni świeccy, w tym parlamentarzyści i przedstawiciele władz miasta.
– Przychodzimy tutaj ze świadomością, że potrzebujemy pokarmu na życie wieczne – mówił bp Śmigiel podczas liturgii. Zwrócił uwagę, że dzisiejsza perykopa ewangeliczna przypomina o łagodności i miłosierdziu Jezusa. Chrystus dokonuje cudu rozmnożenia chleba w obliczu bezradności apostołów i otaczającego ich tłumu. Ów cud dokonuje się w każdej Mszy św. wobec tego, kto żyjąc w świecie, również znajduje się na pustkowiu. W obliczu naporu zła „trudno jest zachować nieskażoną wiarę”. Bóg daje się nam w Chlebie Eucharystycznym, ale tak jak dawniej apostołów, zachęca również dzisiaj każdego chrześcijanina: „Wy dajcie im jeść. Idźcie na zewnątrz, nieście moje Słowo, nieście pokarm duchowy, dawajcie świadectwo”. Również papież Franciszek przypomina o wrażliwości na drugiego człowieka.
Mówiąc o Eucharystii, biskup toruński przypomniał również przypowieść o ukrytym skarbie. – Dla wielu Msza św. jest nużąca, wielu omija ją z daleka, jest dla nich jak zwykłe pole, na które nie ma po co wchodzić, tymczasem tam jest skarb, którego wszyscy ludzie szukają – mówił hierarcha. Dodał, że miłość, pokój, poczucie bezpieczeństwa jest tym, czego ludzie pragną i to właśnie można odnaleźć w spotkaniu z Bogiem ukrytym w Eucharystii. – Msza św. jest potężnym skarbem. Jest w niej potęga miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego – dodał.
Bp Śmigiel, zwracając uwagę na wielowiekową tradycję procesji eucharystycznych, powiedział: „Bóg wychodzi na ulice, byśmy pamiętali i daje świadectwo, że On pamięta. (…) Zapraszamy dziś Boga do naszej codzienności. Niech nam pomoże być lepszymi”.
Procesja z toruńskiej katedry przeszła przez Starówkę. Monstrancję z Najświętszym Sakramentem nieśli: ksiądz biskup i proboszczowie śródmiejskich parafii. Na zakończenie w kościele garnizonowym odśpiewano uroczyste „Te Deum”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.